Son aylarda Amerika ile Türkiye arasında yaşanan siyasi gerilimi azaltmak, Türk-Amerikan ilişkilerine yeni bir bakış ve soluk getirmesi hedeflenen, TOA ödülleri bu yıl, Amerika’da Türkiye'yi her dönemde destekleyen Türk dostlarına verilecek..

Turk OF America Dergisi ile TOA Danışmanlık tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan "TOA AWARDS 2018" ödülleri, 16 Mart'ta New York Harvard Club'de düzenlenen bir törenle sahiplerine verilecek..

Daha önce Amerikanın “En Etkin 50 İsmi” ardından, “En Başarılı 30 Türk-Amerikan Kadını” ve geçen yıl da “40 Yaş Altı 40 İsmi” ödüllendiren TurkofAmerica ile TOA Consulting, bu yıl da Türkiye dostlarını ödüllendirme kararını aldı.

Dört yıldır devam ettirdikleri ödül törenlerinde ilk kez Türk dostlarını ödüllendireceklerini belirten TurkofAmerica Dergisi Kurucu Ortağı ve Genel Yayın Yönetmeni Cemil Özyurt, "Türk-Amerika ilişkileri belki de tarihin en zorlu döneminden geçiyor. Bu süre zarfında Türkiye’ye olan sevgisini, dostluğunu ve desteğini esirgemeyen isimleri ödüllendirmeyi uygun gördük" dedi.

Aday gösterme sürecinin devam ettiğini ve büyük ilgi gördüklerini vurgulayan Özyurt, 18 kişilik jürinin titiz bir inceleme sonucu ödül kazananları Mart ayında açıklayacağını kaydetti.

asmerika

TOA Consulting yöneticisi Cüneyt Gürkan da, ödül törenlerinde amacın insanları bir araya getirip başarıyı taçlandırmak ve iki ülke için daha iyi neler yapılabilir bunu da gözler önüne sermek istediklerini söyledi.

Ödül törenlerini gelenekselleştirmekten büyük mutluluk duyduklarını kaydeden Gürkan, "Başarıyı ödüllendirmek çok önemli, bunu geleneksel hale getirmek daha da güzel. Umarım önümüzdeki yıllarda farklı alanlarda başarılı insanları bulup bu güzel etkinliği devam ettiririz" diye konuştu.

Önceki yıllarda New York’ta düzenlenen gala gecesine; Türkiye’den Demet Sabancı Çetindoğan, Amerika’da en zengin iş kadınları arasında yer alan Eren Özmen ve eşi Fatih Özmen, Amerika’da yaşayan Dr. Mehmet Öz ile Türk iş adamı Hamdi Ulukaya, Türkiye'nin New York Başkonsolosu Ertan Yalçın, Brooklyn Belediye Başkanı Eric Adams, Amerikan Kongre üyesi Caroline Maloney ve Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek gibi birbirinden değerli isimler katıldı.

Bu arada Eski ABD Başkanı Barack Obama, 2015 yılında başkan olduğu dönemde davetli olduğu ödül törenine katılamadığı için yazdığı mektupla destek vererek, ödül alanları tebrik edip başarı diledi.

16 Mart 2018 tarihinde New York Harvard Club'de gerçekleştirilecek olan törende; Amerika’da yaşayan ve Türk dostu olan politika, sivil toplum örgütü, medya, akademi, edebiyat, sanat ve spor dallarında başarılı olan ve Türkiye’yi destekleyenler ödüllendirilecek..

30 farklı kategoride verilecek ödüllere başvurular ve aday gösterme süresi 15 Ocak’ 27 Şubat'a kadar devam edecek. Aday göstermek istediğiniz ismi info@turkofamerica.com adresine E-maille ulaştırabilirsiniz.

TOA ödülleri ile ilgili görsel sonucuJÜRİDE YER ALAN İSİMLER

Ali Çınar, Türk Miras Vakfı Başkanı
Ali Osman Akat, Türk-Amerikan İş Adamları Derneği (TABA) Başkanı,
Ahmet Köse, Bahçeşehir Üniversitesi Ceo’su
Barbaros Tapan, Altın Küre Jüri Üyesi
Burak Küntay, Bahçeşehir Üniversitesi Amerikan Araştırmaları Merkezi Başkanı
Celal Seçilmiş, Amerika Bölge Komitesi Eski Başkanı, Dünya Türk İş Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi
Prof. Dr. Faruk Şen, Türk-Avrupa Eğitim ve Bilim Vakfı Başkanı
Fahir Atakoğlu, Besteci ve Piyanist
Halil Mutlu, Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi Eş Başkanı
Haluk Ünal, Türk Amerikan Bilim İnsanı ve Akademisyenler Derneği Başkanı
Kenan Çağlar, Türk Amerikan Dernekleri Birliği Başkanı
Lincoln McCurdy, Amerika Türk Koalisyonu Başkanı
Lydia Borland, Başkan, LB International Solutions LLC
Mehmet Kırdar, Morgan Stanley’in Finansal Danışmanı
Mustafa Tuncer, MÜSİAD ABD Başkanı
Oya Bain, TASC Genel Sekreteri, Aktivist
Razi Canikligil, Hürriyet Gazetesi New York Temsilcisi
Uğur Terzioğlu, Türk-Amerikan İş Geliştirme Konseyi Kurucu Başkanı

7 KİŞİLİK SEÇİCİ KURUL

Cemil Özyurt, TurkofAmerica Dergisi Kurucu Ortağı ve Genel Yayın Yönetmeni
Demet Cabbar, Dünya Bankası Mali Sorumlusu, Kalkınma Finansmanı. Eski Başkanı, ATA-DC Yönetim Kurulu Üyesi
Jimmy Cüneyt Gürkan, TOA Danışmanlık Grubu Ceo’su-TABA New York Temsilcisi
Mustafa Oğuz Aykaç, TurkofAmerica Dergisi Boston Temsilcisi
Şenay Ataselim, Türk Hayırseverlik Fonu (TPF) Direktörü
Yenal Küçüker, Türk Miras Kurumu İcra Direktörü
Ali Günertem, Turk Of America Dergisi Danışma Kurulu Üyesi

Habertürk