ABD'nin Hawaii eyaletinde 13 Ocak'ta halka yanlışlıkla, "Hawaii balistik füze saldırısı tehdidi altında. Acilen korunaklı bir yer bulun. Bu bir tatbikat değildir" mesajı gönderen memur görevden alındı.

 

Hawaii-Honolulu
Görevden alınan memurun adı açıklanmazken, Hawaii Acil Durum Yönetimi Dairesi Başkanı Vern Miyagi istifa etti. Bir başka çalışan da istifa ederken bir diğeri de görevden uzaklaştırıldı.

Hawaiililer'e gönderilen cep telefonu mesajı eyalatte büyük paniğe yol açmış, hata ancak 38 dakika sonra düzeltilebilmişti.

Tehdidin gerçek olmadığı ise daha önce televizyonlardan ve radyolardan da duyurulmuştu.

AYNI HATAYI DAHA ÖNCE DE YAPMIŞ

Memurun yürütülen tatbikatı gerçek saldırı zannettiği, aynı hatayı daha önce en az iki kez daha yaptğı açıklandı.

Yapılan soruşturma sonucunda  'tatbikat' kelimesinin 6 kez tekrarlanmasına rağmen kovulan personelin düğmeye bastığı ve bunu duymadığını söylediği belirtildi.

Hawaii
Raporda iş arkadaşları alarmın yanlış olduğu konusunda halkı bilgilendirmeye uğraşırken kovulan personelin kafası karışmış şekilde bir kenarda oturduğunu söyledi.

Olayı soruşturan federal yetkililer, Hawaai'de yanlış bir alarm gönderilmesi halinde ne yapılması gerektiğine yönelik bir hazırlık olmadığını da tespit etmişlerdi.

Hawaii Valisi David Ige ise mesajın vardiya değişimi sırasında bir çalışanın yanlış bir düğmeye basması sonucu gönderildiğini söylemiş ve özür dilemişti.

Ige ayrıca  olaydan 2 dakika sonra kendisine alarmın hatalı olduğu konusunda haber verildiğini ancak Twitter şifresini unuttuğu için halka bu bilgiyi ulaştıramadığını itiraf etmişti.

Eyalette Aralık ayında da Soğuk Savaş'tan bu yana ilk kez nükleer saldırı uyarı sireni test edilmişti.