Amerikan Senatosu’nda Alabama’yı temsil edecek adayı seçmek için sandık başında giden seçmenler, yaklaşık 25 yıldır Cumhuriyetçi Parti’ye ait olan koltuğu Demokratlar’a teslim etti.

Alabama’da resmi olmayan sonuçlara göre Demokrat Partili Doug Jones çok az bir farkla Cumhuriyetçi rakibi Roy Moore’u geçerek ABD’nin en muhafazakar eyaletlerinden birinin yaklaşık çeyrek yüzyıl sonra seçilen ilk Demokrat senatörü oldu.

Demokrat Partili Doug Jones

Senatoda dengeler değişti

Bu sonuç, Cumhuriyetçiler’in Senato’da Demokratlar’a karşı 48’e 52’lik üstünlüğünü de değiştirdi ve iki parti arasındaki sandalye dağılım 51’e karşı 49 şeklinde oldu.

Cumhuriyetçi aday Roy Moore, 30’lu yaşlarındayken, biri 14 yaşında olmak üzere, bazı genç kızlara cinsel tacizde bulunmakla suçlanıyor. Moore suçlamaları reddediyor.

ABD Başkanı Donald Trump, taciz iddiaları gölgesinde geçen seçim kampanyası sırasında Moore’dan desteğini hiç çekmedi. Trump son olarak seçim gününden bir gün önce yaptığı sosyal medya paylaşımında “Moore’un Senato'da oyuna ihtiyacımız var” dedi.

Doug Jones yerel saatle 23’te resmi olmayan sonuçların açıklanmasıyla zafer konuşması yaptı ve birlik mesajı verdi.

Roy Moore'dan itiraz: 'Sonucu kabul etmiyoruz'

Kısa süre sonra kameralar karşısına çıkan Cumhuriyetçi Roy Moore ise, “oyların bu kadar birbirine yakın olduğu zaman hiçbir şeyin bitmediğini söyledi ve sonucu kabul etmediklerini, oyların yeniden sayılması için Alabama eyalet sekreterliğine başvuracaklarını belirtti.

Alabama Cumhuriyetçi Parti adayı Roy Moore seçim sonuçlarını izliyor
Alabama Cumhuriyetçi Parti adayı Roy Moore seçim sonuçlarını izliyor

Alabama eyalet yasalarına göre, iki partinin oyları arasındaki var yüzde 0,5 ile yüzde 1 arasında olursa, oyların yeniden sayılması mümkün.

Yine eyalet yasalarına göre oy farkı bu denli az olmasa bile isteyen aday, belirli bir ücret karşılığında yeniden oy sayımı yapılması için başvuruda bulunabiliyor.

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump da Twitter mesajıyla Demokrat Partili Doug Jones’u tebrik etti. Trump, “Posta aracılığıyla kullanılan oylar önemli rol oynadı ama kazanmak, kazanmaktır” dedi.

Alabama,vote ile ilgili görsel sonucu

VOA