ABD'nin Kaliforniya eyaletinin güneyinde geçen hafta ormanlık alanda çıkan ve şiddetli rüzgarın etkisiyle yaklaşık 930 kilometre karelik alana yayılan yangın, kontrol altına alınmaya çalışılıyor.

New York ve Boston kentlerinin toplamından daha büyük bir alanda etkili olan yangının eyaletin yakın tarihinin en büyük 5. orman yangını olduğu açıklandı.
Kuzey Kaliforniya'daki yangınlar büyüyor
Los Angeles Times'ın haberine göre yetkililer, 6 ayrı yerden çıkan 'Thomas Yangını'nın' dün akşam itibarıyla toplamda yaklaşık 930 kilometre karelik alanı etkisi altına aldığını, bunun "Kaliforniya'nın yakın tarihinin en büyük 5. orman yangını" olduğunu belirtti.

Yetkililer yangının etkili olduğu alanın New York ve Boston kentlerinin yüzölçümünün toplamından daha büyük olduğunu vurguladı.

Santa Barbara şehri çevresinde etkili yangının dün 200 kilometrekareden fazla alana yayıldığını ifade eden yetkililer, 5.000 bölge sakini için yeni tahliye talebinde bulunulduğunu bildirdi.

Söz konusu 6 yangının en şiddetlisi olan bölgede yangının sadece yüzde 10'unun kontrol altına alımnabildiği de belirtildi.

Bu arada, Santa Barbara'daki okulların çoğunda eğitime ara verilirken yaklaşık 85.000 kişinin elektrikten yoksun kaldığı kaydedildi.

Yetkililer, geçici süre hizmet veremeyen Santa Barbara Hayvanat Bahçesi'ndeki 500 hayvanın barınaklarına kapatıldığını açıkladı.

Dün gece yapılan yapılan açıklamada yangının Carpenteria, Summerland, Montecito ve çevresinde yaşayanları tehdit etmeyi sürdürdüğü belirtildi.

Kaliforniya yakın tarihinin en büyük 5. orman yangını ile boğuşuyor
Kaliforniya yakın tarihinin en büyük 5. orman yangını ile boğuşuyor

NOEL İÇİN YANGINLA MÜCADELE HAZIRLIĞI YAPIYORUZ, BU ÇOK TUHAF'

Kaliforniya Valisi Jerry Brown, eyalette süregelen kuraklığa ve küresel ısınma etkilerine bağlı olarak çıkan orman yangınlarının artık bölgenin 'yeni normali' olduğu uyarısında bulunmuştu.

Eyaletin güneyinde son bir haftadır devam eden orman yangınlarının tahribata sebep olduğu yerleşim yerlerinde incelemelerde bulunan Brown, "Noel için yangınla mücadele hazırlığı yapıyoruz. Bu çok tuhaf ve alışılmadık" ifadelerini kullanmıştı.

Kaliforniya'nın güneyindeki ormanlık arazilerde geçen hafta çıkan 6 ayrı yangında 790 bina yanmış, 191 konut hasar görmüş, binlerce kişi evlerinden tahliye edilmişti.

Los Angeles'ın kuzeyindeki Ventura ilçesi ve çevresindeki kasabalardan güneydeki San Diego ilçesine kadar geniş bir alanı etkileyen yangınlarda, Ventura'da 70 yaşındaki bir kadın yangın bölgesinden kaçmaya çalışırken geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetmişti.

İlgili resim