ABD’de Rusya soruşturmasını yürüten Özel Savcı Robert Mueller’in, üst düzey FBI ajanı Peter Strzok’u soruşturmadan uzaklaştırdığı öğrenildi.

New York Times’ın konuya ilişkin bilgi sahibi olan kaynaklara dayandırdığı haberinde, 'Strzok’un yazışmalarında ABD Başkanı Donald Trump’ın politikalarına karşı olduğunu ifade etmesi' gerekçesiyle soruşturmadan uzaklaştırıldığı belirtildi.

Haberde Strzok’un FBI’ın en deneyimli ve en saygın ajanlarından biri olduğu, ‘Hillary Clinton’un gizli yazışmaları ile ilgili yürütülen soruşturmayı yöneten kişilerden biri olduğu ve ardından Trump’ın ekibinin Rusya’yla ilişkilerine dair iddialar üzerinde yürütülen soruşturmada kilit rolde bulunduğu ifade edildi.

Gazete ayrıca Strzok’un geçen yaz soruşturmadan uzaklaştırıldıktan sonra FBI’ın insan kaynakları departmanında çalıştığını, ajanın avukatının konuyla ilgili yorum yapmayı reddettiğini, Adalet Bakanlığı temsilcisininse ‘iddialar konusunda bilgi sahibi olduklarını ve gerekli tedbirleri aldıklarını’ söylediğini aktardı.

FBI , Peter Strzok ile ilgili görsel sonucu