Rusya’nın ABD Büyükelçisi Anatoliy Antonov, Washington tarafından kapatılan Rusya’nın San Francisco Başkonsolosluğu binasını ve başkonsolosluk rezidansını ziyaret etti.

Antonov, ABD Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin binaların dışarıdan görmesi için engelleme girişiminde bulunmadığını belirtti.
ABD- Rusya- San Francisco

Rusya’nın ABD Büyükelçisi Anatoliy Antonov, San Francisco yakınlarındaki Stanford Üniversitesi öğrencileri ile bir araya geldi.

Antonov, San Francisco’daki el konulan Rus diplomatik mülklerini dışarıdan görme imkânı bulduğunu ve binaların iadesi için elinden geleni yapacağını ifade etti.

Sputnik’in binaları dışarıdan görmesi önünde bir engelleme girişimi olup olmadığı sorusunu yanıtlayan Antonov “Hayır” yanıtını verdi.

Rus devlet teknoloji şirketi RUSNANO’yu da ziyaret eden Antonov, ABD’nin eski Rusya Büyükelçisi Michael McFaul’la görüştü.

McFaul, Sputnik’e yaptığı açıklamada ABD’nin Rus mülklerine el koyduğu için Rusya’ya bir açıklama yapması gerektiğini belirtti. McFaul el koyma kararını da ‘yanlış’ olarak niteledi.

ABD,  2 Eylül’de Rusya’nın San Francisco Başkonsolosluğu’nu, New York ve Washington’daki ticaret temsilciliklerini kapattı.