Japonya açıklarında bir yük gemisiyle çarpışarak enkaza dönen ABD donanmasına ait USS Fitzgerald destroyeri, bu kez nakliye gemisine yüklenmesi sırasında yeni hasarlar aldı.

Haziranda 40 bin ton ağırlığındaki Flipinler bandıralı yük gemisiyle çarpışıp 7 ABD'li denizcinin ölümüne, 3'ünün yaralanmasına sahne olan USS Fitzgerald'ın gövdesindeki devasa delik ve çöküntüler Japonya'daki üste önonarım gördü. Tam teşekküllü onarım için ABD'ye nakledilmesi, eylülde başlanacağının açıklanmasına rağmen kasıma sarktı.

USS Fitzgerald savaş gemisi

NAKLİYE DURDURULDU

ABD’nin Mississippi eyaletine gönderilmesi planlanan destroyer, dün kendisini taşıyacak ağır nakliye gemisine bindirilmeye çalışılırken yine ciddi hasarlar aldı. Nakliye işlemleri yeni hasarlar onarılıncaya dek durduruldu.

USS MCCAIN DE KAZA YAPMIŞTI

Büyük kazayla ilgili başlatılan soruşturma halen devam ediyor. Ağustos ayında da USS McCain isimli füze güdümlü destroyerin bir ticari gemiyle çarpışması sonucu 10 ABD'li denizci ölmüştü. Asya Pasifik'te meydana gelen bu kazalarla ilgili ABD'nin 7. Filosu eleştirilerin hedefinde.