ABD'de yapılan bir anket, Amerikan halkının yarısından fazlasının Donald Trump’ın ABD başkanlık makamını dolduramadığını düşündüklerini ortaya koydu.

ABD’nin Connecticut eyaletindeki Quinnipiac Üniversitesi’nin 7-13 Kasım tarihlerinde 1.577 seçmenin katılımıyla yaptığı ankette sorulan ‘Trump görevine uygun mu?’ sorusuna katılanların yüzde 57’si ‘hayır’, yüzde 40’ı ise ‘evet’ yanıtını verdi. Anketteki soruları yanıtlayan kişilerden yüzde 58’lik bir kısım Trump’ın başkanlık faaliyetlerini onaylamadığını, yüzde 36’sı ise onayladığını ifade etti.

Geçtiğimiz ağustos döneminde Trump’ın faaliyetlerini onaylamayanların sayısı yüzde 61 ile rekor düzeye ulaşmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump
YÜZDE 58 TRUMP'I 'SERT ADAM' OLARAK GÖRÜYOR

Amerikan halkı Trump hakkında olumsuz görüş belirtmekten de çekinmedi. Anketlilerin yüzde 65’i ABD Başkanı'nın soğukkanlı olmadığını, yüzde 62’si Trump’ın halkın değerlerini paylaşmadığını, yüzde 59’u da iyi liderlik vasıflarına sahip olmadığını ve halka sahip çıkmadığını belirtti.

Öte yandan anket, halkın yüzde 58’inin Trump’ı sert adam olarak gördüğünü, yüzde 55’lik bir kısmın kendisini zeki bulduğunu, yüzde 41’ininse aksi görüşe sahip olduğunu gösterdi.

YANILMA PAYI YÜZDE 3

ABD’nin iki siyasi partisinin kongre reytingiyse Trump’ın aldığı sonuçların bile altında kaldı. Ankete katılanların yüzde 79’u cumhuriyetçilerin çalışmalarını onaylamazken, yüzde 63’ü de demokratların yaptığı çalışmalardan memnun değil.

Öte yandan geçtiğimiz ay ABD’lilerin yüzde 48’i Kuzey Kore’yi tehdit olarak görürken, Trump’ın gerçekleştirdiği Asya turunun ardından bu oranın yüzde 36’ya gerilediği görüldü.

Anketin sonuçlardaki yanılma oranının yüzde 3 olduğu belirtiliyor.