ABD Hazine Bakanı Mnuchin, Rusya’nın ‘müdahalesinin’ ABD’deki seçim sonuçlarını hiçbir şekilde etkilemediğini belirtti.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, CBS televizyonuna verdiği röportajda Amerikan istihbarat kurumlarının Rusya’nın ABD’deki başkanlık seçimlerine sözde müdahalesi ile ilgili ‘bilgileri gördüğünü’ söyledi.

İlgili resim

Mnuchin, “Görmüş olduğun her türlü gizli bilgiyle ilgili yorumda bulunmayacağım. Fakat net bir şekilde ifade etmeme izin veriniz, hiç kimse bunun seçimleri etkilediğini düşünmüyor. Böylelikle her ne olduysa olsun, (seçimlere) herhangi bir etkisi olmadı. Bu nedenle Amerikan toplumunun vergi reformu, dış politika ve ulusal güvenlik gibi daha önemli konulara geçmeye hazır olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Mnuchin ayrıca ABD Başkanı Donald Trump’ın istihbarat kurumlarının bilgilerine ‘güvendiğini’ de sözlerine ekledi.

‘RUSYA’YA KARŞI YAPTIRIMLARI HARFİYEN UYGULUYORUZ’

Başında bulunduğu kurumun Rusya’ya karşı yaptırımlara büyük önem verdiğini söyleyen ABD’li bakan Mnuchin, “Rusya’ya karşı yaptırımları harfiyen uyguluyoruz. Ve buna büyük önem veriyoruz” ifadelerini kullandı.

'TRUMP, RUSYA İLE ORTAK HEDEFLERİN OLDUĞU ÖNEMLİ KONULARA YOĞUNLAŞIYOR'

Rusya’nın ABD’deki başkanlık seçimlerine ‘müdahalesinden’ daha farklı sorunlara geçme zamanının geldiğini söyleyen Mnuchin, Trump’ın ‘Rusya ile ortak hedeflerin olduğu Kuzey Kore ve Suriye gibi önemli konulara yoğunlaştığına’ dikkat çekti. Mnuchin, ”Bunlar şu anda gerçekten de çok önemli” diye konuştu.

Daha önce ABD lideri Trump, ‘Rusya’nın ABD’deki seçimlere müdahalesi’ ile ilgili hikâyenin, iki ülkenin arasındaki ilişkilerin gelişmesini engelleyen yapay bir bariyer olduğunu açıklamıştı.