ABD Başkanı Donald Trump’ın oğlu Donald Trump Jr. ile görüşmesi nedeniyle hedef alınan Rus avukat Natalya Veselnitskaya’ya ABD’deki bazı toplantılara katılmak için istediği geçici göçmen statüsü izni verilmedi.

ABD’li federal hakim William Pauley, Rus avukat Veselnitskaya’nın bir müvekkilinin toplantılarına katılmak için istediği geçici göçmen statüsü talebini reddetti. Yayımlanan mahkeme belgesinde “Prevezon holdingin Natalya Veselnitskaya için istediği geçici göçmen izni talebi reddedildi” ifadeleri kullanıldı.

ABD’de, 2013’te Veselnitskaya’nın müvekkili Prevezon holding İcra Kurulu Başkanı Denis Katsiv hakkında dava açılmıştı. Katsiv’in şirketi Rusya hazinesinden zimmete geçirildiği iddia edilen paraları aklamakla suçlanıyordu.

Veselintskaya, bu yıl Trump’ın oğlu Trump Jr. ile görüştüğü için hedef tahtasına oturtulmuştu.

Veselnitskaya, ABD Başkanı Donald Trump'ın oğlu Trump Jr. ile Rusya karşıtı Magnitskiy Kanunu için lobi faaliyetleri yürüten İngiliz finansçı William Browder hakkındaki endişelerini paylaşmak için görüştüğünü söylemişti. Bu görüşme ABD basınında büyük tepkilere yol açmıştı.

ABD medyasının Rus avukatın Trump Jr.'a Demokrat Parti adayı Hillary Clinton'a zarar verecek belgeler önerdiğini iddia etmesine de yanıt veren Veselnitskaya, Trump Jr. ile New York'ta yaptıkları görüşmenin başkanlık seçimleriyle bir ilgisi olmadığının altını çizmişti.

İlgili resim