22’nci Boston Türk Kültür ve Sanat Festivali  29 Ekim’de  yerel saatle 12:30’da kent merkezinde düzenlenen geleneksel bayrak töreniyle başladı. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 94’üncü yılı coşkuyla kutlandı. Yağmur altında başlayan törene Türkiye’nin dostları, diplomatlar, Boston Belediyesi ve Eyalet Valiliği temsilcileri ve cok sayıda vatandaş ve soydaş katıldı.

Türkiye’de Cumhuriyet’in kuruluşunun 94’üncü yılı ve 22’nci Boston Türk Kültür ve Sanat Festivali’nin başlaması münasebetiyle,  New England Türk Amerikan Kültür Derneği’nin girişimleriyle  Massachusetts Eyaleti Valisi Charles Baker  29 Ekim’i Eyalet’de ve Boston Belediye Başkanı Martin J. Walsh Boston’da Türk Cumhuriyet Günü olarak ilan etti.  29 Ekim Massachussets Eyaletinde 2001 yılından beri, Boston’da ise 2000 yılından beri  aralıksız  Türk Cumhuriyet Günü olarak kutlanıyor. Bu geleneğe 2009 Boston Belediye Meclisi de katılarak bu yıl dokuzuncu kez 29 Ekim’i Türk Cumhuriyet günü ilan etti.


Festival’in açılış konuşmasını yapan Festival Direktörü ve New England Türk Amerikan Kültür Derneği Başkanı (TACS-NE) Erkut Gömülü 22. Boston Türk Kültür ve Sanat Festivali’ni Türkiye Cumhuriyeti’nin 94’üncü yılı münasebetiyle düzenlenen geleneksel bayrak töreniyle başlatmaktan ve  Cumhuriyet Bayramını bir festival ile kutluyor olmaktan büyük bir mutluluk duyduklarını söyledi.

Bayrak töreninde bu yıl Boston’daki Orhan Gündüz Okulu öğrencileri de özel bir müzik programı ile yer aldılar. Okul müdürü Ayçe Yeşilaltay’ın takdimi ile törene ellerinde  bayrakları ile katılan oğrencilerin  büyük beğeni toplayan programı heyecanla alkışlandı. Daha sonra T.C. Başkonsolosu Ömür Budak da törende  bir konuşma yaparak vatandaşların ve soydaşların Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı.

New England Türk Amerikan Kültür Derneği’nin girişimleri  sonucunda  29 Ekim’i  bu yıl da Boston’da “Türk Cumhuriyet Günü” olarak ilan eden Boston Belediye Meclisi’ni temsilen konuşan  Meclis  Üyesi Tito Jackson, 22’nci yılına ulaşan Boston Türk Kültür ve Sanat Festivali’ni ve 18 yıldır Boston Belediye Meydanı’nda bayrak törenini gerçekleştirdikleri için festival yöneticilerini  kutladı. Daha sonra göçmenlerin Boston için taşıdıkları önemi vurgulayan bir konuşma yapan, Türkiye’nin A.B.D. ile olan tarihi  ilişkilerine de değinen ve Boston’un sosyal, kültürel ve ekonomik yaşamına ve kentin dokusuna  katkılarından dolayı Türk toplumuna teşekkür eden  Tito Jackson,  Belediye Meclisi Kararı’nın oybirliğiyle alındığına da  dikkat çekti. 

Törene Eyalet Valisi’nin temsilen katılan Massachusetts Eyaleti Ekonomik İşlerden Sorumlu Bakanı Nam Pham da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı ve Festival’in açılışını kutladı. Vali Charles Baker’ın 29 Ekim’i Eyalet’de Cumhuriyet  Bayramı ilan eden beyannamesini okuyan Nam Pham,  beyannameyi New England Türk Amerikan Kültür Derneği Başkanı Erkut Gömülü’ye takdim etti. Törenden sonra Boston Belediyesi’nde  Türk müziği ve Türk mutfağından örneklerin sunulduğu  festival açılış resepsiyonu yoğun ilgi gördü ve girişte uzun kuyruklar oluştu.

1996’dan bu yana her yıl düzenlenen Boston Türk Kültür ve Sanat Festivali, bu yıl 29 Ekim - 15 Aralık tarihleri arasında yer alıyor. “Anadolu’nun Renkleri” temalı festival programı sergiler, filmler, konserler, atölyeler ve Türk mutfağı’nın tanıtımı gibi geniş bir yelpazede sunuluyor.

Festival etkinliklerine ilişkin daha fazla bilgiye festival web sitesinden ulaşılabilir: http://www.BostonTurkishFestival.org