6 yıldır Türk kahvesi kamyonuyla dünyayı şehir şehir dolaşıyor. Kasım ayında ABD’de ilk defa bir Türk kahvesi zinciri başlatıyor. Türk kahvesi severleri “500 Yıldır Dostluğun Tadı” mesajıyla bu önemli kültürel mirasımıza destek vermeye davet ediyor.

2012 yılında bir grup gönüllü arkadaşı ile beraber başlattığı kar amacı gütmeyen ‘Gezici Türk Kahvesi Evi (Turkish Coffee Truck)’in kurucusu Gizem Şalcıgil White, ABD’deki ilk Türk kahvesi kafe zincirini açmaya hazırlanıyor. 6 yıldır düzenlediği kültürel turlar sırasında Kurukahveci Mehmet Efendi’nin desteği sayesinde binlerce kişiye Türk kahvesi ikram eden ve bu eşsiz lezzeti sevdirmeyi başaran ekip Amerika, Avrupa ve Kanada’nın başlıca şehirlerini kahve kamyonu ile karış karış gezdi. Harvard, Yale, Leiden gibi önde gelen üniversitelerde Türk kahvesi kültürü üzerine sunumlar yaptı. Kültürel mirasımız Türk kahvesini yurtdışında daha ulaşılabilir kılmayı başarmak için bu önemli misyonu profesyonel olarak yapmaya karar verdiğini söyleyen  White,  ortakları Erdem Uen ve Ahmet Şerif İzgören ile beraber hayata geçirecekleri Türk Kahvesi Kızı (Turkish Coffee Lady) isimli kafeyi başkent Washington DC’nin en popüler AVM’sinde açmaya hazırlanıyor.

16. yüzyılda kahvehane kültürünün gelişmeye başladığı şehir olan İstanbul’un havasını ziyaretçilere yaşatmayı amaçlayan kurucular, Kasım ayında Tysons Corner Center isimli AVM’de açılması planlanan kafenin Türk kahvesi dışında bir çok gurme ürün ve çeşitli içecek seçeneklerini de müşterilerine sunacaklarını belirtti. Kahve kültürünü müşterilere doğru yaşatmak adına kahve ısmarlayan kişilere Faladdin isimli online fal okuma applikasyonu aracılığıyla ücretsiz fal hizmeti de verilecek. Markanın sloganı ise “Yudumla. Tadına Var. Paylaş”.

Amerika’da günde 400 milyon bardak kahve tüketildiği halde Türklerin tüm dünyaya  kahve kültürünü yaydığının bilinmediğini gözlemleyen White, son yıllarda gurme kahve trendinin artması ile bu girişimi başlatmaya karar verdi. Gelenekleri ve kendine özgü pişimiyle 500. yılına ulaşan ve ilk gurme kahve olma özelliğini taşıyan Türk kahvesi, Washington DC’nin en prestijli AVM’sinde Kurukahveci Mehmet Efendi, Arzum Okka gibi başlıca markaların desteği ile müşterilerin beğenisine sunulacak. Ayrıca geleneksel sunumlarla sene boyunca yapılan çeşitli etkinliklerde catering hizmeti vererek Türk kahvesi kültürü ve geleneklerinin daha geniş kitlelerle  buluşturulması da amaçlanıyor.

Amerikalılar tarafından Türk Kahvesi Kızı (Turkish Coffe Lady) olarak tanınan ve kendini girişimci bir anne olarak tanımlayan Gizem Şalcıgil White, Türk toplumunu Türk kahvesinin sesini dünyaya duyurması için #500YıldırDostluğunTadı hashtagı ile kahve fincanını sunarken yakaladığı anları sosyal medyada paylaşmaya çağırıyor. “Şimdi en önemli kültürel değerimiz ve baştacımız Türk kahvemizi koruma ve tanıtma zamanı. Herkesi Türk kahvesini bir dünya markası yapmaya katkıda bulunmaya davet ediyorum“ diye konuştu.


 
Gizem
Şalcıgil White kimdir?

2009 yılından beri yurtdışında Türk kahvesinin gönüllü elçiliğini yapan Gizem Şalcıgil White, ödüllü Gezici Türk Kahvesi Evi (Turkish Coffee Truck)’ın  kurucusudur. Bilkent Üniversitesi Bankacılık ve Finans mezunu olan White, yüksek lisansını 2007 yılında Boston Emerson Kolejinde Küresel İletişim ve Pazarlama üzerine yaptı. Bir grup çalışma arkadaşı ile beraber 2009 yılında Türkiye’nin ilk dijital kahve evi olan http://Turkayfe.org isimli sosyal iletişim ağını kurdu. 2011-2016 yılları arasında Vaşington Büyükelçiliği ve Türk Hava Yolları’nda halkla ilişkiler üzerine, sonrasinda Dünya Bankası kapsamında faaliyet gösteren bir kadın destek vakfında program geliştirme koordinatorü olarak çalıştı. 2014 yılında “Gezici Türk Kahvesi Evi” projesiyle İstanbul Turist Rehberleri Birliği tarafından "Kültürel Sürdürülebilirlik" ödülüne layık görüldü. 2015 yılında JCI International tarafından kültür dalında Türkiye’nin “En Başarılı Genci” seçildi. 2017 Mart ayında Turk of America dergisi tarafından kendisine "ABD'nin (40 yaş altı) En Etkin 40 Türk Amerikalı Genci” ödülü verildi. Dört yıl boyunca Vaşington Türk Amerikan Derneği’nin başkanlığını ve Washington Türk Festivalinin eşbaşkanlığını yürüttü. Eşi ve 14 aylık kızı ile Virginia eyaletinde yaşıyor.

https://turkishcoffeelady.com/

www.facebook.com/turkishcoffeelady

Instagram @turkishcoffeelady

Twitter @TRcoffeelady