ABD'de
Siyahi Haklarını Geliştirme Ulusal Birliği (NAAPC), siyahi Amerikalılara, havayolu şirketi American Airlines'la seyahatleri halinde ayrımcılık ve güvenlik riskiyle karşı karşıya kalabilecekleri uyarısını yaptı.

NAACP'den yapılan açıklamada, son aylarda, havayolu şirketinde ayrımcı ve rahatsız edici davranışlara dair NAACP üyesi ve insan hakları savunucusu bir aktivistin de aralarında bulunduğu siyahi yolculardan şikayetler geldiği belirtildi.

Yakın zamanda American Airlines uçuşlarında, siyahi Amerikalılara yönelik 4 ayrımcılık vakasının yaşandığına işaret edilen açıklamada, siyahi Amerikalıların bu şirketle seyahat etmeleri durumunda ayrımcılık ve güvenlik riskleriyle karşı karşıya kalabilecekleri uyarısında bulunuldu.

Birlik Başkanı Derrick Johnson, American Airlines'ı boykot etmediklerini ancak alınan şikayetler nedeniyle böyle bir uyarının yapılmasına gerek duyulduğunu kaydederek, "İnsanlara American Airlines ile uçmayın demiyoruz. Bu mesajı sadece uyarı notu olarak yayınladık." ifadesini kullandı.

NAACP'ın açıklamasının ardından American Airlines'dan yapılan yazılı açıklamada, şirketin tüm müşterilerine ayrım yapmadan aynı hizmeti sunduğu, şirket bünyesinde her ırk ve renkten insanın çalıştığı bildirildi.

American Airlines Üst Yöneticisi Doug Parker, şirketin radikal ayrımcılığa karşı yaptığı açıklamayı desteklediğini belirterek, "Hiçbir zaman ayrımcılığa müsaade etmedik, bundan sonra da izin vermeyeceğiz." dedi. 

ABD'nin New York kentinde 4 Müslüman, geçen yıl uçaktan indirilmeleri gerekçesiyle havayolu şirketi American Airlines aleyhine 9 milyon dolarlık tazminat davası açmıştı.

Siyahi Amerikalılara American Airlines'la seyahat uyarısı
AA