ABD Başkanı Donald Trump'ın Rusya ile ilişkisi bulunduğu iddialarının yer aldığı tartışmalı ve yüz kızartıcı raporun Demokrat Parti adayı Hillary Clinton'un kampanyası ve Demokratik Ulusal Komite (DNC) tarafından finanse edildiği belirtildi.

Washington Post gazetesinin haberine göre ABD merkezli siyasi araştırma şirketi Fusion GPS tarafından 2016 yılındaki başkanlık seçimi öncesinde hazırlanan dosya, ilk başta aday adayı Trump'a karşı Cumhuriyetçi isimler tarafından sipariş edildi. Ancak Trump'ın seçimlere Cumhuriyetçi Parti'nin adayı olarak katılması kesinleşince Clinton'un kampanyası ve DNC raporun yeni sponsorları oldu. 

'PERKINS COIE ŞİRKETİ ARACILIK ETTİ'

Washington Post'a konuşan kaynaklar, bu sponsorluğun Perkins Coie adlı hukuk şirketinin sahibi Marc Elias aracılığıyla sağlandığını ve ücretin söz konusu iki kuruluş tarafından ödendiğini ifade etti.

Image result for trump russia
NEW YORK TIMES MUHABİRİ VOGEL'DEN ELIAS TWEET'İ

New York Times muhabiri Kenneth Vogel, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, bu konuda bir haber yapmaya çalıştığı sırada Elias'ın kendisine "Siz (ve kaynaklarınız) yanılıyorsunuz" diyerek sert tepki gösterdiğini kaydetti.

'DOSYAYI FİNANSE EDENLER 1 YILDIR YALAN SÖYLÜYORLAR'

Elias çıkan haber hakkında bir yorumda bulunmazken, New York Times muhabiri Maggie Haberman, dosyayı finanse eden kişilerin bir yıldır yalan söylediklerini vurguladı.

Fusion GPS, dosyanın ilk amacının Trump'ın geçmişteki iş anlaşmaları hakkında olumsuz bilgileri ortaya çıkararak Cumhuriyetçi adayı itibarsızlaştırmak olduğunu ancak Clinton kampanyası ve DNC ile çalışmaya başladıktan sonra Moskova'da gizli çalışmalar yürüten MI6 ajanı Christopher Steele'nin de projeye dahil edildiğini ve sadece Trump-Rusya iddialarına odaklandıklarını açıklamıştı.

Başkan Trump, Fusion GPS'ye dosyanın arkasındaki ismi açıklama çağrısı yapmıştı.

Öte yandan Fusion GPS, ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi'ne bu konuda ifade vermeyi reddetmişti.