Taliban'ın elinde 5 yıl esir kaldıktan sonra Guantanamo'daki Taliban üyeleriyle takas edilen ABD'li çavuş Bowe Bergdahl'ın ‘firar' suçundan yargılandığı askeri mahkemece suçlu bulunduğu bildirildi. 

Afganistan'ın güneyinde, 2009 yılında birliğini terk ettikten sonra Taliban tarafından kaçırılan ve 5 yıl sonra Guantanamo Körfezi'ndeki Amerikan deniz üssünde tutulan 5 Taliban üyesinin serbest bırakılması sonucunda özgürlüğüne kavuşan Amerikalı çavuş Bergdahl, ‘firar' ve ‘düşman karşısında yanlış davranma' iddiasıyla Kuzey Carolina'da çıkarıldığı askeri mahkemede suçlu bulundu.

Bowe Bergdahl
ÖMÜR BOYU HAPİS ALABİLİR

Firar suçundan 5 yıla kadar hapis cezası alması beklenen Bergdahl'ın, düşman karşısında yanlış davranış sergilemekten de ömür boyu hapse mahkum edilebileceği ifade ediliyor.

OBAMA, ‘ABD İÇİN BÜYÜK BAŞARI' DEMİŞTİ

Dönemin ABD Başkanı Barack Obama'nın ‘ABD için büyük başarı' olarak belirttiği Bergdahl'ın özgürlüğüne kavuştuğu takasın ardından, Afganistan'da aynı birlikte bulunan askerler Bergdahl'ı birliğini bilerek terk etmek ve onu arayan bazı askerlerin ölümüne neden olmakla suçlamışlardı.

İddiaların ardından Bergdahl'ın 2009 yılında birliğinden ayrılarak ‘birliğin güvenliğini tehlikeye atması' ve esir düşmesinde kasıt olup olmadığıyla ilgili yürütülen soruşturma geçen yıl ekim ayında tamamlanıp ABD Savunma Bakanlığına (Pentagon) gönderilmişti.

Çavuş Bergdahl, 2009 yılında Afganistan'dayken Taliban tarafından kaçırılmış ve yaklaşık 5 yıldır esir tutulduktan sonra, Mayıs 2014'te 5 üst düzey Taliban üyesinin serbest bırakılması karşılığında özgürlüğüne kavuşmuştu.

Bergdahl'ın serbest bırakılması ABD'de Cumhuriyetçilerin sert tepkisine neden olurken, Başkan Obama takastan Kongreyi haberdar etmemekle eleştirilmişti.

Taliban'ın elinden kurtarılan ABD'li Caitlan Coleman, Kanadalı kocası Joshua Boyle ve çocukları

'TRUMP'IN BAŞKAN OLDUĞUNU DUYUNCA ŞAŞIRDIM'

Öte yandan 3 çocuğu ve ABD'li eşi Caitlan Coleman ile Taliban'ın elinde 5 yıl esir kalan Kanadalı Joshua Boyle, kendisini tutsak eden kişilerin Donald Trump'ın başkan olduğunu söylediğinde şaka yaptıklarını düşündüğünü aktardı.

Boyle, yaşadıklarına dair kanıt sunmak adına ailesiyle çektikleri videodan daha da önce Trump'ın başkan seçildiğini duyunca şaşırdığını anlattı.

Pakistan'da Taliban'a bağlı güçler tarafından rehin tutulan Kanada vatandaşı Joshua Boyle, ABD vatandaşı Caitlan Coleman ve üç çocukları Pakistan ordusunun operasyonuyla kurtarılmıştı.