Bugün ABD’de yıl içindeki 10 federal bayram gününden biri. ABD’de 1971 yılından beri her Ekim ayının ikinci Pazartesi günü, “Columbus Day (Kolomb Günü)” adıyla federal bayram olarak kutlanıyor.

Bugün ABD’deki İtalyanların milli gurur günü. Dolayısıyla onlar coşkuyla kutlamaya çalışıyor. Kolomb’un kıtayı keşfetmesine neden olan günün kutlanmasına tepki gösteren Kızılderililer ve dernekler için ise bir protesto günü. Üçüncü olarak her yıl Ekim ayının ikinci pazartesinde kutlandığı için 3 günlük tatil imkanına sevinen tatilciler. Ancak, birçok eyaletin ve okul çevresinin bugünü tatil kabul etmemesi nedeniyle de Columbus Day’de neresi açık, bankalar çalışıyor mu, okullar tatil yapıyor mu karmaşası yaşanan bir gün.

Kristof Kolomb (Christopher Columbus), 12 Ekim 1492 günü, Karayiplerdeki adalardan birinde karaya ayak basmıştı. Hindistan’a ulaştığını sanan Kolomb, adada karşılaştığı yerlileri ‘Hintli’ sanarak onlara “Indian” dedi. Bu yüzden Amerikan İngilizcesinde yerli(Kızılderili) kelimesinin yerine “indian” kullanılıyor. İlk “Kolomb Günü(Columbus Day)” kutlaması, Kolomb’un Amerika’yı keşfinin 300’ncü yılı olan 1792’de New York’ta yapıldı. 400’ncü yıl olan 1892’de ise, dönemin ABD Başkanı Benjamin Harrison, bütün Amerikalıları, Columbus Day kutlamaları yapmaya davet etti.

Columbus Day kutlamaları başlangıçta özellikle İtalyan Amerikalılar tarafından kültürel bir gün olarak kutlanmaya başlandı. Colorado’daki madenlerde çalışmaya gelen İtalyan göçmenlerin de gayretiyle, Colorado, 1905 yılında Kolomb Gününü (Columbus Day) eyalet çapında bayram ilan eden ilk eyalet oldu. 1937 yılında ise Başkan Franklin Delano Roosevelt, bugünü federal bayram ilan ederek, ülke çapında kutlanmasını istedi. 1971 yılında beri, her Ekim ayının ikinci Pazartesi günü, Columbus Day (Kolomb Günü) olarak kutlanıyor.


Kızılderili eyaletleri kutlamıyor

Columbus Day, Minnesota eyaletinde kutlanmıyor. Önemli oranda Kızılderili barındıran eyaletlerde ise, Columbus Day tatili genelde sembolik törenlerle geçiştiriliyor. Nevada eyaletinde de yasal bayram olarak değil, sivil grupların geleneksel kutlamalarına sahne oluyor. South Dakota eyaletinde ise, “Columbus Day” olarak değil, “Native American Day (Kızılderili Günü)” olarak adlandırılıyor. 1992 yılında Güney Amerika ülkesi Ekvador’un başkenti Quito’da uluslarası bir konferans yapan Güney ve Kuzey Amerika Kızılderili kabileleri ise, 12 Ekim gününü, “Yerli Halklarla Uluslararası Dayanışma Günü” ilan etmişlerdi.

Öte yandan Kızılderililer yaptıkları kampanyalarla bu yıl da Kolomb Günü kutlamalarına tepkilerini dile getiriyor. ‘’Reconsider Columbus Day’’ adında bir web sitesi kuran Kızılderili aktivistler ABD Hükümetinden Kızılderilileri onurlandıracak bir federal bayram günü ilan etmesini istiyor.