ABD Başkanı Donald Trump, bu ay kasırgalardan dolayı büyük hasar gören Porto Riko'ya yeterli yardımın ulaştırılmamasına dair eleştirileri, "Okyanusun ortasında bir ada. Kamyonlarınızı oraya süremezsiniz" diye yanıtladı.

Bu açıklaması Trump'ın yine ‘coğrafya bilgisinin' sorgulanmasına sebep oldu.
Maria Kasırgası

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy ile yaptığı bir basın toplantısında konuşan Trump, "Adada olduğu için bu en zor iş. Okyanusun ortasında bir adada. Bu büyük bir okyanus. Gerçekten çok büyük bir okyanus" dedi.

Aynı ‘bahanesini' Beyaz Saray'da yaptığı bir açıklamada da tekrarlayan Trump, "Okyanusun ortasında. Başka eyaletlerden oraya öylece kamyonlarınızı süremezsiniz" diye konuştu.

Porto Riko'ya yeterli yardımın gitmemesinden dolayı eleştirilen Trump sözlerini şöyle sürdürdü:

"Burası Florida ve Texas gibi merkezine kadar gidip dağıtım yapabileceğimiz bir yer değil. Bu Atlas Okyanusu denen bir yer. Zor iş."

​​Bu ay kasırgalar sebebiyle Porto Riko'da büyük bir yıkım meydana gelmişti. Trump ise Porto Riko'daki krizle ilgilenmek yerine ‘enerjisini' ABD'li futbol ve basketbol oyuncularıyla tartışmaya harcadığı için eleştirilmişti.

'ATLAS OKYANUSU, PORTO RİKO'NUN 885 KİLOMETRE DOĞUSUNDA BAŞLIYOR

Öte yandan Trump, bu açıklamalarının ardından yine coğrafya bilgisi sebebiyle ‘alay' konusu oldu.

Newsweek'e göre Porto Riko için ‘okyanusun ortasında' diyen Trump yine yanıldı.

Uluslararası Hidrografi Örgütü'nün evrensel olarak kabul ettiği sınırlara göre Atlas Okyanusu Karayipler'in doğu ucundan sonra başlıyor ki bu da Porto Riko'nun yaklaşık 885 kilometre doğusunda kalıyor.

Böylece Porto Riko Karayip Denizi'nin içinde kalıyor ve bu da onu ‘okyanusun ortasında bir ada' olmaktan çıkarıyor.