ABD Başkanı Donald Trump'ın damadı ve yakın danışmanı Jared Kushner'in kişisel e-postasını diğer Beyaz Saray çalışanları ile yazışmalarında kullandığı ortaya çıktı.

 

Jared Kushner-Donald Trump
Politico'nun haberine göre Kushner resmi e-posta hesabının yanısıra kişisel e-posta hesabını diğer Beyaz Saray çalışanları ile iletişim kurmak için kullandı.

Politico'nun 4 ayrı yetkiliye dayandırdığı hebarine göre Kushner, üst düzey Beyaz Saray çalışanları ile başkanlık sarayı dışındaki danışmanlara kişisel hesabından yolladığı mesajlarda, etkinlik planlama ve medyada yer alma gibi çeşitli konuları ele aldı.

BAŞKANLIK KAYITLARI KANUNU İHLAL EDİLMİŞ OLABİLİR

Haberde e-postaların hassas ya da gizli bilgi içerdiğine ilişkin bir iddia yer almazken bu eylemin Başkan'ın tüm kişisel ve siyasi aktivitelerinin arşivlenmesini şart koşan 'Başkanlık Kayıtları Kanunu'nu ihlal etmiş olabileceği belirtildi.

ABD basınına konuşan Kushner'in avukatı Abbe Lowell da Politico'nun haberini doğruladı. Avukat, "Ocaktan ağustosa kadar 100'den az e-posta, Kushner'in kişisel hesabından meslektaşlarına gönderildi veya onlardan gönderilenler kişisel hesaba ulaştı. Bunlar genelde basında çıkan makaleler veya siyasi yorumlardan oluşan mesajlardı" dedi.

Kushner'in Trump yönetimindeki sorumlulukları arasında İsrail-Filistin krizinde barış için arabuluculuk yapmak da bulunuyor.

 

TRUMP, CLİNTON'IN 'HAPSE GİRMESİNİ' İSTEMİŞTİ

ABD Başkanı adayı olduğu sırada Trump, Demokrat rakibi Hillary Clinton'ın dışişleri bakanı olduğu sırada kişisel e-posta hesabını kullanması nedeniyle 'hapse girmesi' gerektiğini söylemişti.

Yapılan soruşturmanın ardından Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Clinton'a yönelik bir suçlama getirmemiş ancak hassas bilgileri idare etmede 'aşırı derecede dikkatsiz' davrandığı sonucuna varmıştı.

E-posta tartışmalarının yanısıra Kushner hakkında Rusya'nın 2016 ABD seçimlerine müdahale ettiğine yönelik iddialar kapsamında devam eden soruşturmalar da bulunuyor.