'Engin tarih bilgisi' ve ürettiği yeni kelimelerle birçok kez sosyal medyada gündem olan ABD Başkanı Donald Trump bu defa da coğrafya bilgisini 'konuşturdu.'

Trump, New York’taki 72. BM Genel Kurulu çerçevesinde Afrikalı liderin ağırlandığı yemekte 2 kez ‘Nambiya’ isimli bir ülkeden söz etti.

Trump "Gine ve Nijerya’da korkunç bir Ebola salgınıyla boğuştunuz. Nambiya’daki sağlık bakımı hizmetleri ise giderek daha kendi kendine yetebilir hale geliyor" ifadelerini kullandı.

Trump’ın, Namibya, Gambiya veya Zambiya’dan mı bahsettiği bilinmezken sosyal medya kullanıcıları konuya kendilerince açıklık getirdi.

Elnathan John isimli kullanıcı, bu yeni ülke için “Nambiya: Namibyalıların Zambiya ve Gambiyalılarla sıklıkla ilişkiye girmesinden dolayı 2017’de ortaya çıkan bir Güney Yarımküre ülkesi” açıklamasını yaptı.

​ABD’li ırkçılık karşıtı aktivist Rachel Dolezal da, “Nambiya’ya ben de gittim” esprisi yaptı.

​JoshuaWarren kullanıcısı ise 'Nambiya Prensi’nin Trump’la görüşmesinden sonra BM’den ayrılışına' dair bir görüntü paylaştı:

​Bir başka Twitter kullanıcısı da Trump’ın ‘yatmadan önceki son tweeti’ olarak bilinen ve bu tweet’inde kullandığı ‘covfefe’ ifadesini hatırlattı. Gerçekte bir anlamı olup olmadığı ya da basit bir imla hatası olup olmadığı bilinmese de türlü tartışmalara yol açan ‘covfefe’nin bir ihracat ürünü olduğunu belirten OkayAfrika isimli kullanıcı “Araştırmacılara göre, Nambiya’nın başlıca ihraç malı Covfefe. Ticareti arttırmak için büyük bir anlaşma üzerinde çalışılıyor. Çok, çok büyük bir anlaşma” ifadelerini kullandı.

​Trump, gece yarısı attığı ve yarım bırakıldığı anlaşılan mesajda Trump "Basında sürekli olarak olumsuz yer verilmesine rağmen' demişti. Trump 6 saat sonraki yeni Twitter mesajında ise "Kim 'covfefe'nin gerçek anlamını tahmin edebilecek? Tadını çıkarın!" ifadelerini kullanmıştı.