ABD'nin St. Louis şehrinde siyah genci öldüren eski polis memurunun beraatine öfkelenen halk, cumadan bu yana gösteriler düzenliyor.

Dün akşam dağılmayı reddeden protestocular polisle çatıştı.
Michael Brown'ın öldürülmesi eylemlerle protesto edildi
ABD'nin Missouri eyaletindeki St. Louis'de siyah genci öldüren eski polis memurunun beraatine öfkelenen eylemciler gösteriler düzenliyor.

Kentte 2011 yılında uyuşturucu sattığından şüphelenilen 24 yaşındaki Anthony Lamar Smith'i vurarak öldüren ve birinci derecede cinayetten yargılanan eski polis memuru Jason Stockley için cuma günü beraat kararı verilmesi eylemcileri sokağa döktü.

Stockley'nin aracıyla kaçmaya çalışan Smith'e ateş açmadan önce yanındaki diğer polis memuruna 'Onu öldüreceğim' demesi polis kamerası tarafından kaydedilmişti.

Dünkü gösteride St. Louis'in konserler ve gece hayatıyla tanınan banliyösü Delmar Loop'da toplanan ve 'Siyahların Yaşamı Değerlidir' (Black Lives Matter) sloganları atan göstericiler polisin sağılma çağrısına uymadı.

Bölgeye zırhlı araçlarla özel giysili yüzlerce polisin sevk edilmesi üzerine bir sokağa sığınan göstericiler, camları kırarak polisle çatışmaya girdi.

Polisin müdahalesi sırasında bazı göstericiler gözaltına alındı, göz yaşartıcı gaz fişeği isabet eden bir kişi ise yaralandı.

11 POLİS YARALANDI, 33 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

St. Louis'de cuma günü beraat kararı üzerine düzenlenen ve şiddet eylemlerine sahne olan gösteride de en az 33 kişi gözaltına alındı, 11 polis memuru yaralandı.

Öte yandan federal savcılar, cinayet ile ilgili yeni bir vatandaşlık hakkı soruşturması açmayacaklarını açıkladı.

U2 KONSERİ İPTAL EDİLDİ

Bu arada İrlandalı rock grubu U2'nun dün gece St Louis'de vermeyi planladığı konser, gösteri nedeniyle iptal edildi.

St. Louis'de Siyah Genci Öldüren Polisin Beraati Nedeniyle Yapılan Gösteriler 2. Gününde ile ilgili görsel sonucu