Amerika Başkanı Donald Trump Kuzey Kore’nin hidrojen bombası testini başarıyla gerçekleştirdiğini açıklamasının ardından ulusal güvenlik ekibini Beyaz Saray’da topladı.

Trump, ulusal güvenlik ekibiyle toplantı öncesi kilise çıkışında gazetecilerin sorularıyla karşılaştı. Başkan, Amerika’nın Kuzey Kore’ye saldırıp saldırmayacağıyla ilgili bir soruya ‘göreceğiz’ yanıtını verdi.

Trump, twitter mesajında da ülkesinin Kuzey Kore’yle ticaret yapan ülkelerle ticari ilişkilerini kesmeyi değerlendirdiğini belirtti.

Bu arada Amerikan Hazine Bakanlığı Kuzey Kore’ye karşı yeni yaptırımlar üzerinde çalıştığını belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de Japonya Başbakanı Shinzo Abe’yle yaptığı telefon görüşmesinde soğukkanlı olunması çağrısı yaptı.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Putin’in sorunların siyasi ve diplomatik kanallardan çözülmesi çağrısı yaptığını kaydetti.

Bir zirveye katılmak için Çin’de bulunan Putin, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’le de görüştü.

İki liderin Kore Yarımadasının nükleer silahlardan arındırılması konusunda uzlaştıkları belirtildi.

Türkiye, Hindistan, Pakistan ve Filipinler de Kuzey Kore’yi kınayan ülkeler listesine katıldı.

Güney Kore, Çin ve Rusya daha önce Kuzey Kore’nin hidrojen bombası denemesini kınamıştı.

Kuzey Kore’nin komşuları nükleer denemenin radyosyona neden olup olmadığını araştırıyor ancak Pyongyang yeraltında yaptığı testin radyasyon yayılmasına neden olmadığını belirtiyor.

Amerika Başkanı Donald Trump, gün içinde de Pyongyang’ın sözlerinin ve hareketlerinin Washington’a çok düşmanca olmayı sürdürdüğünü kaydetti.

Trump, Güney Kore’nin Pyongyang’la görüşme isteğinin bir yararı olmayacağını, Kuzey Kore’nin sadece birşeyden anladığını kaydetti.

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in, Kuzey Kore’nin altıncı nükleer denemesinin en sert şekilde karşılık görmesi gerektiğini söyledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı da denemeyi kınadığı açıklamasında, Kuzey Kore’nin uluslararası toplumun muhalefetini görmezden geldiğini kaydetti.

Rusya da testin uluslararası hukuka meydan okumak olduğunu belirtti ve taraflara diyalog çağrısı yaptı.

Kuzey Kore altıncı nükleer denemesini ‘büyük başarı’ olarak nitelemişti.

National Security Meeting at White House,trump ile ilgili görsel sonucu

VOA