Tarihte fotoğrafı çekilen ilk devlet başkanının ABD'nin 6'ıncı Başkanı John Adams olduğu iddia edildi. Adams'ın 1843 yılında çekilen fotoğrafı gelecek ay bir müzayedede satışa çıkarılacak.

ABD'nin 6'ncı Başkanı James Adams'ın Mart 1843'te çekilen fotoğrafının New York'ta düzenlenecek müzayedede 150-250 bin dolar arasında satılması bekleniyor. Müzayede evi yetkilileri bu fotoğrafın son 20 yılda satışa çıkarılan "en önemli tarihi fotoğraf" olduğunu vurguluyor.

Yetkililer fotoğrafın "dager-yo-tipi" (daguerreotype) yöntemiyle çekildiğini bu nedenle koltuğunda oturan başkanın oldukça flu göründüğünü belirtiyorlar. Bu yöntemde gümüş nitratla ışığa duyarlı hale getirilen bakır levhalar kullanılıyor.

Aslında görevdeyken fotoğrafı çekilen ilk başkanın 9'ncu başkan William Henry Harrison olduğu tahmin ediliyordu. 1841'te çekilen bu fotoğrafın sonradan karakalem ile rötuşlandığı ve orijinalinin bugüne dek bulunmadığı biliniyor.

Ayrıca başkanlık koltuğunda sadece 31 gün kalan ve yemin töreninden sonra yakalandığı zatüre nedeniyle ölen Harrison Amerikan siyasi tarihinde iz bırakmış bir lider değil.

Buna karşılık James Adams'ın fotoğrafı meclis başkanlığı döneminde çekilmiş olmasına rağmen "ilk başkan fotoğrafı" olarak tanımlanıyor.

Bu fotoğraf daha sonra Adams tarafından bir meclis üyesine armağan edilmiş. Yakın zamanda ortaya çıkan fotoğraf, "başkanlık makamının önemi ve değerinin" tartışıldığı şu günlerde Amerikan medyası tarafından büyük ilgi gördü.

/images/stories/date/082517/local-news/082517-2017-08-25-08-12-54-1.jpg