ABD'de Charlottesville'deki ırkçı gösteriye ve cinayete tepki olarak Kuzey Karolina'nın Durham kentindeki bir Konfederasyon askerleri anıtını yıkan gruptan olduğu belirtilen 22 yaşındaki Takiyah Thompson gözaltına alındı.

Thompson'a cezası ağır bir dizi suçlama yöneltildi.
ABD medyası Durham'daki şerif yardımcılarının, pazartesi günü kentteki mahkeme binası önündeki Konfederasyon askeri anıtını yıkan gruptan olduğu belirtilen 22 yaşındaki Takiyah Thompson adlı ırkçılık karşıtı eylemciyi gözaltına aldığını duyurdu.

Takiyah Thompson ,Charlottesville ile ilgili görsel sonucu

Thompson, salı günü diğer eylemcilerle birlikte bir basın toplantısına katıldığı sırada gözaltına alındı.

Durham Şerifi'nin ofisinden yapılan açıklamaya göre, ​ABD'deki komünist 'Workers World Party' üyesi ve üniversite öğrencisi olduğu belirtilen Thompson'a, heykele zarar vererek kamu düzenini bozmak, mülke zarar vermek, maliyeti 1500 doları aşan zararın olduğu isyana katılmak ve başkalarını isyana katılmaya teşvik suçlamaları yöneltildi.

İlgili resim

ABD'de son iki suçlamanın cezası sırasıyla 25 ay ve 41 ay hapis.

Takiyah Thompson ,Charlottesville ile ilgili görsel sonucu

'SİYASETÇİLERİ BEKLEMEKTEN YORULDUK'

Thompson gazetecilere yaptığı açıklamada "İnsanlar insiyatifi kendi eline almaya ve heykeli kaldırmaya karar verdi. Beyazların üstünlüğünü savunanların heykellerini yıllar önce kaldırabilecekken bunu yapmakta başarısız olan siyasetçileri beklemekten yorulduk. O yüzden harekete geçtik" dedi.

Takiyah Thompson ,Charlottesville ile ilgili görsel sonucu

​Yetkililer heykeli yıkan diğer kişiler için de arama emri çıkarıldığını ve yeni gözaltıların yaşanabileceğini aktardı.

Geçen cumartesi beyazların üstünlüğünü savunan ırkçılar Virgina eyaletinin Charlottesville kentinde 'Sağı Birleştir' adılı bir eylem yapmış ve kentteki bir parkta bulunan Konfederasyon Generali Robert E. Lee'nin heykelinin kaldırılması planını protesto etmişti.

Irkçılık karşıtlarının da alana gelmesiyle iki grup arasında çatışma yaşanmış, Nazi sempatizanı bir ABD'linin ırkçılık karşıtlarının arasına otomobiliyle dalması sonucu 1 kadın ölmüş, 19 kişi de yaralanmıştı.

İki polis ise olayları takip ederken helikopterlerinin düşmesi sonucu hayatlarını kaybetmişti.

ABD Başkanı Donald Trump olayın ardından ilk açıklamasında doğrudan ırkçı grupları suçlamamış 'pek çok tarafın sergilediği nefret, bağnazlık ve şiddeti kınadığını' söylemişti.

Tepkiler üzerine Trump 2 gün sonra  doğrudan neo-Nazi'leri ve beyaz ırkın üstünlüğünü savunanları olaylar nedeniyle kınamıştı.

Eylemcilerin devirdiği Konfederasyon askeri heykeli