ABD'nin Texas eyaletinde Amerikalı gençler folklor yarışmasında en iyi olabilmek için ter döktü. ABD'nin en büyük eyaletlerinden Texas'ın 10 şehrinden 30 takımın katıldığı 'Türk Halk Oyunları Yarışması'nda Anadolu'nun dört bir köşesinden oyunlar sergilendi. Raindrop Türkevi'nin organize ettiği yarışmada yüzlerce ortaokul ve lise öğrencisi Edirne'den Kars'a, Giresun'dan Hatay'a, Artvin'den Muğla'ya rengarenk yöresel kıyafetleriyle beğeni topladılar.

Alanlarında uzman 10 kişilik Jüri Heyeti Houston, San Antonio, Dallas, Austin, Lubbock, Brownsville, Laredo, Corpus Christi, Lousiana ve El Paso'dan katılan folklor ekiplerinin en iyi altısını seçmekte bir hayli zorlandı. Puanların hesaplanması için verilen 10 dakikalık ara 40 dakikaya uzayınca sonuçları bekleyen öğrencilerin heyecanlandıkları görüldü.

Sonuçlar açıklandığında ilk altıya girebilen ekiplerdeki çocukların sevinci görülmeye değerdi. Özellikle Aydın Zeybek ve Diyarbakır oyunlarıyla göz dolduran Dallas ekibinin coşkulu kutlamaları üzerine bir jüri üyesi, "Hak ettiler doğrusu. Sahneye çıktıklarında karşımda Anadolu Ateşi oynuyor zannettim." yorumunda bulundu.

Organizasyonu gerçekleştiren Raindrop Türkevi Başkanı Mehmet Okumuş, 4'üncüsünü düzenledikleri yarışmada ekiplerin her geçen sene daha mükemmel performans sergilediklerini belirterek, "Türkiye'mizin ABD'de kültürel tanıtımını en güzel şekilde yapmaya çalışırken, bir taraftan da ABD ve Türk toplumu arasında kültürel köprüler kuruyoruz." diye konuştu.

Dereceye giren ilk 6 takım 3 Nisan 2010 Cumartesi günü Houston Hobby Center'da yapılacak finallerde yarışacak. Finaller sonrası en iyi takım Türkiye'de yapılacak 8. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'na katılmaya hak kazanacak.

Geçen sene 115 ülkenin katıldığı Türkçe Olimpiyatları'na bu yıl 120 ülkenin katılması bekleniyor.

(CİHAN)