ABD Başkanı Donald Trump'ın eski danışmanı Carter Page'in Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından sorguya çekilmesi nedeninin 2013 yılında Moskova'ya gerçekleştirdiği ziyaret olduğu öne sürüldü. 

New York Times'ın (NYT) ABD istihbaratından kaynaklara dayandırdığı haberine göre, 2013 yılındaki ziyaretiyle 'göze batan' ve Trump'ın seçim kampanyası danışmanlığını üstlendikten sonra Moskova'da prestijli bir enstitüde konuşma yapan Page, FBI ajanlarının akıllarında soru işaretleri oluşturdu.

'PAGE'İN MOSKOVA ZİYARETİ İŞARET FİŞEĞİ OLDU'

NYT'ye konuşan kaynaklar, FBI'ın Page'e yönelik ilgisinin temel nedenini belirtmezken, Page'in Moskova'ya geçen yıl yaptığı ziyaretin Rusya ve Trump arasındaki bağların soruşturulması açısından FBI için işaret fişeği olduğunu belirtti.

İddiaya göre, Moskova'daki Rusya Ekonomi Okulu'nda yaptığı konuşmada dönemin ABD yönetimini eleştirip Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in tutumundan övgüyle söz eden Page, Trump'ın Rusya ile bağlantılı olduğuna ilişkin iddialar açısından dikkatleri üzerine çekti. 

PAGE, İDDİALARI REDDETMİŞTİ

Kendisi hakkındaki iddiaları ise reddeden Page, Rus ajanı olduğunu gösteren kanıtlar bulunduğuna dair haberlerin tamamen hayal ürünü olduğunu vurgulamıştı.

PAGE: ABD'NİN RUSYA İDDİALARI SOMUT DELİLLERLE KANITLANMALI

ABD'deki başkanlık seçimlerinin ardından Moskova'da Rusya Bugün Uluslararası Haber Ajansı'nda konuşan Page, Rusya'nın ABD'deki başkanlık seçimlerine siber saldırılarla müdahale ettiğine dair ortaya atılan iddiaları ABD'nin mevcut yönetiminin somut delillerle kanıtlaması gerektiğini vurgulamıştı. Page, "Sanırım bu noktada yönetim Rusya konusunda biraz fazla tahminkar davrandı" demişti.

İki ülke arasındaki ilişkileri gerginleştiren şeyin 'yanlış bilgiler' ve 'yalan haberler' olduğunu söyleyen Page, bu durumun diyaloğu tıkayarak sorunu bu yıl 'yeni bir seviyeye yükselttiğini' ifade etmişti.

Image result for Carter Page, trump