ABD merkezli Politico internet sitesi, Beyaz Saray'da FBI'ın güvenlik testinden geçemeyen 6 kişinin işten atıldığını duyurdu.

Beyaz Saray'da ABD Başkanı'yla birlikte Sekreterya ve Zamanlama Sorumlusu olarak çalışan Caroline Wiles ve diğer beş Beyaz Saray çalışanı, Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) güvenlik testlerini geçemediği için işten çıkarıldı.

ABD merkezli Politico internet sitesinin güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, FBI'ın!SF86' kodlu güvenlik soruşturmasını geçemeyen 6 kişi, çarşamba günü Beyaz Saray ile yollarını ayırdı. Haberde, işten çıkarıldığı bildirilen kişilerin Beyaz Saray binasından güvenlik görevlileri eşliğinde ayrıldığı belirtildi.

'SORUŞTURMA TAMAMLANMADAN İSTİFA SUNDU'

Söz konusu kişiler arasında, ABD Başkanı Donald Trump'ın Florida'daki seçim kampanyası direktörü Susan Wiles'ın kızı Caroline Wiles'ın da olduğu kaydedildi. Beyaz Saray'da ABD Başkanı'nın günlük programını belirleyen Zamanlama Sorumlusu olarak görev yapan Wiles'ın güvenlik soruşturmasının sonuçlanmasından hemen önce, cuma günü istifasını sunduğu da belirtildi.

ABD Hazine Bakanlığı'nda bir başka göreve getirileceği iddia edilen Wiles'ın da aralarında olduğu 6 Beyaz Saray çalışanının geçemediği belirtilen FBI güvenlik soruşturması, kredi notu, madde kullanımı ve diğer kişisel detaylarla ilgili bilgileri kapsıyor.

Beyaz Saray