ABD'nin eski başkanlarından Bill Clinton'a ait William J. Clinton Vakfı, bu yılki bağışçılarını açıkladı.

Yeni yılın ilk günü açıklanan listede, ne bağışçıların bireysel-kurumsal bağış miktarları ne de toplam bağış miktarı belirtildi. Açıklamada, bağışların yüzde 90'ının 250 dolar ve altında olduğu ifade edildi.

Vakfa düzenli bağış yapan Norveç ve Umman gibi ülkeler listede yer alırken bir önceki listede olan Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar ve Brunei'nin bu listede olmadığı görüldü. Clinton Aile Vakfı ve Bill Clinton ile emlak kralı Donald Trump, Coca-Cola şirketi ve şarkıcı Elton John'un vakfı da bağışta bulunanlar arasında yer aldı.

Bugüne kadar en çok bağış yapanlar arasında toplam 25 milyon dolarlık bağışla Bill ve Melinda Gates Vakfı'nın da bulunduğu belirtildi.

Bill Clinton'un eşi Hillary Rodham Clinton'un ABD'nin Dışişleri Bakanı olması sebebiyle yapılan anlaşma gereğince, Clinton Vakfı her yıl bağışçılar listesini açıklıyor.

William J. Clinton Vakfı ABD'de ve dünya genelinde özellikle HIV/AIDS başta olmak üzere sağlık hizmetleri, iklim değişikliği ve ekonomik gelişme konularında faaliyet gösteriyor.
AA