ABD'de internet üzerinden kredi ve ATM kartı dolandırıcılığıyla ilgili bir davada bir sanık, milyonlarca kartın bilgilerine izinsiz eriştiğini kabul etti.

ABD Adalet Bakanlığının açıklamasına göre, Boston'daki mahkemede görülen davada, Miami'de yaşayan Albert Gonzalez (28) adlı sanık, birçok şirketin bilgisayarlarına sızarak milyonlarca kredi ve ATM kartının bilgilerine eriştiğini itiraf etti.

Gonzalez ve 2 Rus arkadaşı hakkında, yaklaşık 250 şirketin bilgisayarlarına sızarak, 130 milyondan fazla kredi ve banka kartı bilgilerini çaldıkları gerekçesiyle dava açılmıştı.

Bilgisayar korsanlarının bilgisayarlarına sızdığı şirketler arasında internet üzerinden ödeme sistemi sağlayan Heartland Payment Systems gibi kuruluşlar ve 7-Eleven ya da Hannaford gibi süpermarket zincirleri de bulunuyordu.

Gonzalez'in internet üzerinden bu bilgileri ele geçirmek için gerekli sunucuları kiraladığı ve kontrol ettiği, diğer bilgisayar korsanlarının da hacker yazılımlarını kullanarak şirketlerin bilgisayarlarına sızdığı belirtildi.

ABD yasalarına göre, Gonzalez'in 17-25 yıl hapis cezasına çarptırılması bekleniyor. Gonzalez hakkındaki karar 19 Mart'ta açıklanacak. Gonzalez, geçen eylül ayında da benzer iki davada suçlu olduğunu kabul etmişti. Bu davalar hakkındaki karar da 18 Mart'ta açıklanacak.

AA