ABD'nin Alaska eyaletinde 20 yıl önce Exxon-Valdez tankerinin kaza yaptığı koyda, petrol yayılmasını önleme römorkörü kaza sonucu çevreye mazot saçtı.

"Crowley Denizcilik" şirketinin römorkörü, Exxon Valdez'in 11 milyon varil ham petrol dökerek doğayı kirlettiği yer olan Prens William Koyu'nda sığ kayalığa oturdu. Römorkörün iki yakıt tankından 126,8 ton mazot denize döküldü. Bu miktar, 500 tonluk dev römorkörün taşığı yakıt miktarının dörtte birine denk geliyor.

39 bin kilometre karelik kıyı buzul alanlarını kapsayan William Boğazı ve Koyu'nda kendisi petrol kazasına karşı önlem aracı olan römorkör, karaya oturarak denize yakıt saçınca, hemen petrol çevrim bariyeri döşedi.

Alaska Valisi Sean Parnell, "Prudehoe-William Körfezi ve koylarında yakın zamanda dört kazada denize petrol ürünü dökülmeleri oldu. Bunlara artık tahammülüz yok" dedi ve neden olan şirketleri "son kez" uyardı.

24 Mart 1989'da Alaska'da dünyanın en feci tanker kazasını yapan Exxon- Mobil'in dev tankerinin mürettebatı yıllarca süren soruşturmada Kaptan Joseph J. Hazelwood'un sarhoş olmadığını iddia etti. Bölgede kuşlar, balıklar, balinalar dahil milyonlarca canlı öldüren Exxon Valdez, 2009'da en son 500 milyon dolar tazminat ödedi.

Tanker Exxon Valdez, adını dünyanın en büyük petrol şirketi Exxon-Mobil ve Anchorage liman kentine yakın minik kasaba Valdez'den alıyor. Tankerin denize döktüğü 11 milyon varil ham petrolün bir kısmı hala denizin alt katmanında bulunuyor.

AA