Türk-Amerikan Dernekleri Federasyonu CBS'te yayınlanan "60 Minutes" adlı programı protesto etti.

Türk-Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) CBS'te yayınlanan "60 Minutes" (60 Dakika) adlı programın yapımcılarını, yönetmenlerini ve CBS yöneticilerini programın Türkiye aleytarı içeriğinden dolayı protesto etti.

Kanalın kurucusu ve yönetici müdürü Dr. Summer M. Redstone'a TDAF Başkanı danışmanı İbrahim Kurtuluş tarafından TADF Başkanı Kaya Boztepe adına gönderilen protesto mektubunda şöyle dendi;

"60 MINUTES adlı programın gelecek bölümü ile ilgili olarak, CBS televizyonunun websitesinde verilen İstanbul Yunan Ortodoks Kilisesi Başpatriği Bartholomeos ile yapılan röportajda (http://www.cbsnews.com/video/watch/?id=5990771n&tag=contentMain;cbsCarousel) birçok tartışmalı iddia, yanlış isimlendirme, çarpıtmanın yer aldığına şahit olduk."

İstanbul'dan kentin Bizans döneminde kullanılan ismi "Constantinople" olarak bahsedilmesine karşı çıkılan TADF'nın protesto mektubunda, "Dünya üzerinde ismi "Constantinopole" olarak anılan bir şehir yoktur. Bu adlandırma, günümüzdeki İstanbul'un 500 yıl önceki ismidir," diye yazıldı.

Barthelomeos için Ekümeni sıfatının kullanılmasının eleştirildiği mektupta, laik Türkiye Cumhuriyeti yasalarında böyle bir dini yönetim sistemine yer olmadığını ve hoşlarına gitmese de yasalara saygı göstermeleri gerektiği söylendi. Barthelomeos'un yasalara göre mensub olduğu etnik gurubun dini lideri olmaktan öte bir statüsünün olmadığının altını çizen TADF, Ekümeni ve Constantinopole isimleri kullanılarak bu konudaki yasaların çiğnendiğini belirtti.

Barthelomeos'un Türkiye'nin laik bir demokrasi olduğunu çok iyi bildiğinin altı çizilen protesto mektubunda, Türkiye'nin din ve politikayı titizlikle ayırdığı ve Türkiye'de İran ve Suudi Arabistan örneklerinde olduğu gibi aşırı dincilik olmamasının bu sistem sayesinde olduğu vurgulandı. Türkiye'nin izlediği laik politikalar sayesinde AB üyeliği için çabalayan bir NATO üyesi ülke ve dünyanın 17. büyük ekonomisi haline geldiğini vurgulayan Türk-Amerikan Dernekleri Federasyonu, Türk yasalarının eğitimde birlik esasına dayalı olarak, sadece Müslümanlar ya da sadece Hristiyanlar için özel eğitim veren okullara izin vermediğini belirtti.

Protesto mektubunda ayrıca Yunanistan sınırları içerisinde yaşayan Batı Trakya Türkleri için Türk-Yunan sıfatının kullanılması eleştirildi. Batı Trakya Türklerinin kendi dini liderlerini seçmelerine bile izin verilmediğinin altı çizilerek, CBS Televizyonunda yayınlanacak olan 60 MINUTES adlı programın neden Batı Trakya Türkleriyle röportaj yapmadığı sorgulandı.

Protesto mektubu, "CBS'ten istediğimiz tek şey, konuya objektif olarak yaklaşmasından daha fazlası değil" ifadesiyle son buluyor.

Turkishny.com