Boston'da yaşayan Guatemalalı göçmenler fabrikalara sızmaya çalışan federal ajanlar, işçi taşıyan pencereleri boyalı otobüsler ve komşularını alıp götüren eli silahlı adamlar görmeye alışıklar. Guatemelalı göçmenler için bu durum, yıllar önce yaşadıkları ve canlarını kurtarmak için kaçıp Birleşik Devletler'e geldikleri korkunç iç savaşı hatırlatır nitelikte.

Göç ve Gümrük Uygulamaları yetkilileri tarafından gerçekleştirilen bir operasyon sırasında tutuklanan 26 yaşındaki Julia, "Eğer çocuklarımı ve diğer her şeyimi benden alacaklarsa, bunun bizler için kaçıp geldiğimiz iç savaştan ne farkı kalacak," diye soruyor.

Chimaltenango'da yaşayan Guatemalalılar Göç ve Gümrük Uygulamaları (ICE) yetkilieri tarafından tutuklanan yakınlarından haber alamıyorlar. Yıllarca süren ve 1996 son bulan, 200 bin kişinin hayatını kaybettiği ve binlerce insanın kaybolduğu iç savaştan kaçarak Birleşik Devletler'e gelen bu insanların kaderleri pek değişmemiş. Kocasını ve bir oğlunu Guatemala'daki iç savaşta kaybedince ABD'ye gelen bir kadın, ICE yetkilileri tarafından göz altına alınan torunundan haber alamadığını söylüyor ve yetkililere şu soruyu yöneltiyor, "Yakınlarımız yine mi ortadan kaybolmaya başlıyorlar?".Elbette Birleşik Devletler Hükümeti kaçak göçmenler üzerine ölüm timleri yollamıyor. Fakat Guatemalalı göçmenlerin haklı olduğu noktalar var. Kendisine yöneltilen soruları e-posta yoluyla cevaplayan ve ismini vermek istemeyen bir ICE yetkilisi, Göç ve Gümrük Uygulamaları yetkililerin yasalara uygun olmayan operasyonlara imza attığını itiraf ediyor. ICE tarafından yapılan operasyonlardan bazıları, sigorta acentelerine, din görevlilerine ve hatta Mormonlara olan güveni sarsacak cinsten.

Geçen yaz, Birleşik Devletler Sivil Özgürlükler Birliği'nden (ACLU) bir avukat olan Marina Lowe'un ofisine gelen bir kadın, ICE yetkililerinin Mormon misyoner kılığında evine girdiklerine inandığını söyledi. Şikayetçi kadın, sözde Mormon misyonerlerin sıradışı giyim ve hareketleri olduğunu ve Mormon geleneklerine aykırı olduğu helde, kocası evde değilken evine girdiklerini söyledi. Sözde Mormon misyonerlerin, ailesinin ikamet ettiği adresi doğruladıktan sonra ayrıldığını belirten kadın, olaydan bir gün sonra evlerine ICE yetkilileri tarafından baskın düzenlendiğini ve kocasının tutuklandığını söyledi.
Obama yönetimi altında, çalışma alanlarına baskın yaparak kayıtdışı göçmenleri toplu olarak tutuklama yöntemini daha az tercih eden ICE, artık göçmen toplumunun dikkatini çekmeyecek nokta operasyonlara imza atıyor. Kaçak göçmenlerin ikamet adreslerini öğrenen yetkililer daha sonra bu evlere baskın düzenleyerek kayıt dışı göçmenleri göz altına alıyorlar.

Turkishny.com