Türk Amerikan Dernekleri Asamblesi (ATAA), Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Washington ziyareti sırasında yapılan görüşmede, en ince konuların masaya yatırıldığını ve Erdoğan'a Türk Amerikalı Geniş Demokrasi Ağı (TABAN) başlıklı projeyi tanıttıklarını bildirdi.

ATAA'dan, Başbakan Erdoğan ile ATAA heyeti arasında 8 Aralıkta Washington'da yapılan görüşmeye ilişkin yazılı açıklama yayımlandı.
Görüşmede Başbakan Erdoğan'ın Türkiye'nin ekonomik ve politik gelişmelerini özetleyen bir açılış konuşması yaptığı, Türkiye'nin çeşitli kentleri ve bölgelerini ABD'ye tanıtmanın kültürel açıdan önemli olduğunu söylediği belirtilen açıklamada, Erdoğan'ın ATAA'nın, ABD çapında Türk Amerikalıların çatı derneği olarak çeşitli Türk gruplarını birleştirme ve danışma merkezi olmasının önemi üzerinde durduğu belirtildi.

"Otuz dakika sürmesi planlanan toplantı, konuların beklenenden daha ayrıntılı görüşülmesi nedeniyle bir saat onbeş dakikaya uzadı ve çok samimi ve neşeli bir havada geçti" ifadesinin kullanıldığı açıklamada, görüşmede ATAA Başkanı Günay Evinç'in de ATAA'nın faaliyetleri hakkında bilgi verdiği ve "milli çıkarlar doğrultusunda, farlılıklar içinde dayanışma" prensibini vurguladığı kaydedildi.

-"KONGREYE 1000 MEKTUP YOLLANDI"-

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Görüşmede Evinç, Türk Amerikan toplumunu tabandan yukarı hareketlendirmek, Ermeni tasarıları gibi anti-Türk ırkçılığa karşı koymak ve Türkiye-ABD ilişkilerinin güçlenmesini desteklemek için ATAA'nın yarattığı TABAN projesini tanıttı. Özel sektörün ATAA ve TABAN'a desteğinin gittikçe arttığını açıkladı ve 'Türkiye'nin önemli lobicilik ve halkla ilişkileri programları ile Türkiye'yi tanıtan düşünsel ve kültürel kuruluşlarından gelecek önemli katkıların yanında, TABAN gereken en büyük desteği ABD'nin tabanından sağlayacaktır' dedi. Örnek olarak, ATAA'nın, Türk Amerikan Koalisyonu ile beraber başlattığı Ermeni tasarısına karşı kampanyada, TABAN'dan ABD Temsilciler Meclisi ve Senatosuna yaklaşık 1000 mektubun birkaç gün içinde yollandığını anlattı."

Açıklamaya göre Evinç, "Türkleri ve Türkiye'yi karalayan çirkin tasarıların" çoğunlukla New York ve California kaynaklı olduğunu hatırlattı ve ATAA'nın buralar ile ABD'nin güneydoğu eyaletlerinde tüm vatandaşlara Türkiye hakkında ciddi eğitim vereceğini bildirdi. Evinç, "ABD Federal Devleti, ATAA'yı, Türk-Amerikan toplumuyla ilgili hususlarda güvenilir bir bilgi kaynağı olarak görüyor ve bize danışıyor. Politika, medya ve akademik çevrelerce de ATAA artık bir danışma merkezi olarak keşfedildi" dedi.

Evinç, görüşmede Erdoğan'a, ABD Federal Nüfus Sayımı Ofisinin 2010'daki nüfus sayımında ABD'deki Türkleri doğru saymak için ATAA ile yaptığı ortaklık anlaşması ile asamblenin ABD çapında Türk öğrencileri birleştirme faaliyetlerinden bahsetti.

Başbakan Erdoğan'ın görüşme süresince anlatılanları büyük ilgiyle dinlediği, bizzat kendisinin not tuttuğu ve sorular sorduğu bildirildi.

AA

Fotoğraflar: Turkishny.com