Tarihin en büyük iklim zirvesine katılmak için Danimarka'nın başkenti Kopenhag'a gelen 'terminatör vali' Arnold Schwarzenegger Bella Center'da yaptığı konuşmada "Eğer Kopenhag'dan geniş kapsamlı iyi bir anlaşma çıkmazsa bu dünyanın sonu olmaz." dedi.

Geçtiğimiz hafta pazartesi günü 192 ülkenin temsilcilerinin katılımıyla başlayan Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da devam ediyor. Dünyanın dört bir yanından yüzden fazla liderin katılacağı zirvede dün Amerika'nın Kaliforniya eyaletinin ünlü valisi Arnold Schwarzenegger bir konuşma yaptı.

Konuşmasına Birleşmiş Milletlerin ve Danimarkalı yetkililerin zirveyi gerçekleştirmek için büyük bir efor sarf ettiğini dolayısıyla bir alkışı hak ettiklerini söyleyerek başlayan Kalifornia, "Kopenhag'dan etkili bir anlaşma çıkması çok önemli fakat neden buraya bu kadar umut bağlayalı? Buradan bir anlaşma çıkmaması dünyanın sonu olmaz" diye devam etti.

"İklim değişikliğiyle mücadele insanlarla başlar hükümetlerle değil" diyen terminatör vali, Kalifornia yönetimi olarak hükümetin harekete geçmesini beklemediklerini bizzat kendilerinin harekete geçtiklerini söyledi. Dünyanın pek çok yerinde yapılması gerekenin de bu olduğunu vurgulayan Schwarzenegger "Her şey değişimle ilgili. Ben değişime sebep olmanın mümkün olduğuna inanıyorum." dedi.

Konuşması esnasında taktığı yeşil kravatıyla dikkat çeken Schwarzenegger, Birleşmiş Milletler'den Kopenhag'daki gibi yeni bir iklim zirvesi düzenlemesini istedi. Söz konusu iklim zirvesinin hükümetler için değil eyaletler, şehirler ve yerel yönetimler için olması gerektiğini söyleyen vali, Kaliforniya olarak bu zirveye ev sahipliği yapmayı teklif etti.

(CİHAN)