ABD'de Türklerin yoğun olarak yaşadığı New Jersey eyaletinin Paterson kentinde Türk toplumu için ''kentte iş kurma, büyütme ve belediyeden bu kapsamda alınabilecek yardımlarla'' ilgili bilgi veren bir seminer düzenlendi.

Türk Amerikan Ticaret ve Sanayi Odası (TACCI), Paterson Ticaret Odası ve Derya Danışmanlık Şirketi tarafından düzenlenen ve New York Başkonsolosluğu ile Ticaret Ataşeliğinin desteklediği program, Derya Danışmanlık Şirketinin Kurucusu ve Başkanı Derya Taşkın tarafından sunuldu.

Güney Paterson Kütüphanesinde düzenlenen ve çoğunlukla Paterson'daki Türk işverenlerin ve sivil toplum örgütü başkanlarının katıldığı toplantıya New York Başkonsolos Yardımcısı Başar Şen, TACCI Başkanı Sevil Özışık, Paterson Belediye Başkanı Joey Torres ve New York Ticaret Ataşesi Yavuz Özutku konuşmacı olarak katıldı.

Toplantıda, Paterson Belediyesinin işverenlere sağlayabileceği fırsat ve yardımlar Paterson Belediye Başkanı Torres, Paterson Ticaret Odası Başkanı James Dykes, Paterson Ekonomik Kalkınma Programı Başkanı Gary Melchiano ve Kent Girişim Alanı Programı başkanı Jan Northrop tarafından detaylı bir biçimde anlatıldı. Geceye Amerikan Türk Ticaret Odası (ATCOM) Başkanı İhsan Işık da katıldı.

Derya Taşkın, yaptığı konuşmada, Paterson'da böyle bir semineri ilk kez düzenlediklerini belirterek, Paterson'daki Türk toplumumun ve işverenlerin iş konusunda belediyeden alabilecekleri yardımlarla ilgili bilgi edinmeleri ve birlik içinde hareket etmeleri çağrısında bulundu.
New York Başkonsolos Yardımcısı Başar Şen de Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin öneminden söz ettiği konuşmasında, ikili ticari ilişkilerin gelişmesinin son derece önemli olduğunu kaydetti.

TACCI Başkanı Sevil Özışık da 2002 yılında New York'ta kurulan TACCI'nin ABD'deki Türk işverenlerin ''iyi ve kötü günde'' her zaman yanlarında olmayı amaçladığını anlattı.

New York Ticaret Ataşesi Yavuz Özutku da konuşmasında Türkiye ekonomisi hakkında bilgi verdi ve Türkiye ile ABD arasındaki ticari ilişkilerin artması gerektiğini, özellikle Ataşelik olarak amaçlarının Türkler'in ve Türkiye'nin ABD'deki pazar payını arttırmak olduğunu ifade etti.

Özutku, bu kapsamda ABD'de ticaretle uğraşan Türkler'in birbirleriyle değil Amerikalılarla rekabet etmesi gerektiğini, bu şekilde Türk ürünlerinin ABD'de daha çok tanıtılabileceğini söyledi.

AA

Fotoğraflar: AA