ABD'de 14. Boston Türk Kültür ve Sanat Festivali kapsamında düzenlenen uluslararası belgesel ve kısa film yarışmasının sonuçları açıklandı.

Festival komitesinden yapılan açıklamada, Boston Güzel Sanatlar Müzesi ve Boston Üniversitesinde yapılan yarışmada En İyi Kısa Film Ödülünü, yönetmen Çağla Zencirci ve Guillaume Giovanetti'nin Fransa'da bir Türk kızıyla bir Uygur Türkü'nün hikayesini anlatan Türkiye-Fransa ortak yapımı ''Ata'' filmi aldı.

En İyi Belgesel Ödülünü, yönetmenliğini Can Diker'in yaptığı maden işçilerinin az bilinen öyküsü ''Karanlığın Gözleri'' kazandı.

Yarışmada seyirciler de ''En İyi Belgesel'' ve ''En İyi Kısa Film'' tercihlerini belirlemek için oy kullandılar. Seyirci ödüllerini kısa film dalında L. Rezan Yeşilbaş'ın ''Hüküm'' ve belgesel dalında Alkım Ün'ün ''Karsardahan'' adlı filmleri aldı.

Ayrıca yarışmada bu yıl ilk kez özel mansiyonlar da verildi. Kısa Film dalında Cenk A. Ertürk'ün ''Pencereler Ardında'', Neslihan Siligür'ün ''Siyah'', Onur Yiğit'in ''Ayaz'', Müjde Arslan'ın ''Tohum'' adlı filmleri ile Belgesel dalında Celal Vecel'in ''Kayıp Kavmin Pekmezi'' ve Rüya Arzu Köksal'ın ''Son Kumsal'' adlı filmleri mansiyona değer bulundu.

Festivalin kurucusu ve direktörü Erkut Gömülü tarafından yapılan açıklamada, yarışmayla genç yönetmenlerin yurtdışına açılmalarını teşvik etmeyi amaçladıklarını, yarışmanın bir anlamda Türkiye'nin sinema alanında ABD'ye açılan bir penceresi olduğunu belirtti.

Yarışma jürisinde Harvard Film Arşivi Başkanı Haden Guest, Boston Phoenix gazetesinin film editörü ve eleştirmeni Peter Keough, Boston Güzel Sanatlar Müzesi Film Küratörü Carter Long gibi isimlerin yer almasının film çevrelerinde yarışmanın saygınlığını arttırdığına işaret eden Gömülü, bu nedenle yalnız Türkiye'den değil ABD, Almanya, Çek Cumhuriyeti, Ermenistan, Fransa, İngiltere, İran, Hollanda, Kanada, KKTC, Kore, Nepal ve Norveç gibi farklı ülkelerden de başvurular aldıklarını ve yarışmanın giderek uluslararası bir nitelik kazanmaya başladığını bildirdi.

Yarışmaya katılan filmlerin sayısında ciddi bir artış olduğunu belirten Gömülü, kısa film ile belgesel yönetmen ve yapımcılarını 2010 yılında yapılacak 15. Boston Türk Kültür ve Sanat Festivali Belgesel ve Kısa Film Yarışmasına katılmaya davet etti. 2010 yarışmasının başvuruları 1 Şubat 2010'dan itibaren kabul edilecek.


Gömülü, festivalin ana sponsorları olarak başta Türk Kültür Vakfı'na, New York Kültür ve Turizm Ataşeliğine ve Türk Hava Yollarına teşekkür etti.

AA