Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy, istifa etti. Şensoy'un birkaç ay sonra yaş haddinden emekli olacakken, Başbakan Erdoğan'ın son ziyaretinde Beyaz Saray görüşmesinde kriz çıktığı ifade ediliyor.

Dışişleri Bakanlığı, Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy'un 8 Aralık 2009 tarihinde merkez görevine alınmasını talep ettiğini, bu talebin kabul edildiğini bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü bir soruya verdiği yanıtta, "2006 yılı Ocak ayından bu yana Washington Büyükelçiliğimizde görev yapmakta olan Sayın Şensoy'un görev süresi esasen yaş haddinden dolayı 2010 yılının ilk yarısında sona erecekti. Sayın Büyükelçinin bu talebini iletmesi üzerine Washington Büyükelçiliğimize önümüzdeki günlerde yeni bir atama yapılacaktır" ifadesini kullandı.

BAŞBAKAN ERDOĞAN: ''HAYIRLISI OLSUN''

19:41Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, merkez görevine alınmasını talep eden ve bu talebi kabul edilen Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nebi Şensoy'un talebiyle ilgili 'hayırlısı olsun'' dedi. Resmi bir ziyaret için Meksika'da bulunan Başbakan Erdoğan, temaslarına başlamak için konakladığı İntercontinatal Oteli'nden ayrılırken, gazetecilerin söz konusu konudakı sorusuna ''hayırlısı olsun'' yanıtını verdi. Bu arda Başbakan Erdoğan'ın programında yer alan Aztek Pramitlerini ziyaretini iptal ettiği bildirildi.