Bu Noel Ağacı tümüyle geri dönüştürülebilir camlardan yapılmış vaziyette. En çevreci Noel Ağacı olan bu cam harikası, herkesin evinin penceresinde, oturma odasında gördüğü camlardan farklı değil.

Bu Noel'de ağaç katletmek ya da plastik ağaçlarla çevreye zarar vermek istemeyenler için en uygun seçim tümüyle dönüştürülebilir camdan yapılmış bu tür Noel ağaçları olabilir.

Cam sanatçısı Jason Mack, "Büyük deneyimsel projeler yapmayı seviyorum ve son 3 yıldır cam ve çelikle çok farklı dizaynlar yapıyorum." diye konuşuyor.

Mack, ürettiği camdan sanat eserlerini Bloomington'da satışa sunuyor. Şubat ayından bu yana, çevreci Noel ağacı için çalışan Mark, 6 metreye ulaşan ağacını tümüyle geri dönüştürülen ve lif haline getirilen bira şişelerinden ve camlardan yapıyor.

Ağaç için hazırlanan camların ısısı 2 bin derece civarında ve 1 dakika içinde sıvı halden katı hale geçiyor. Bu nedenle Mack ve ekibinin hızlı hareket etmesi gerekiyor. O ve ekibi, ağacı önümüzdeki Pazar gününe kadar tamamlayabilmek için gece gündüz demeden çalışıyor.

Mack, "İnsanlar sıvı camın bir ağaç şekline dönüşmesini hayranlıkla izliyor. Bir anlık bir olay bu. İşin içine sevgi, yaratıcılık, düşünce, özen koyunca ortaya bu manzara çıkıyor," diyerek eseriyle duyduğu gurura vurgu yapıyor.

Ağaç tamamlandığında tam 453 kilo ağırlığında ve 6 metre uzunluğunda olacak.

Turkishny.com / Gülten Sarı