14. Boston Türk Kültür ve Sanat Festivali kapsamındaki Belgesel ve Kısa Film Yarışması bu yıl 4 – 9 Aralık tarihleri arasında yapılıyor.

Boston Üniversitesi ve Boston Güzel Sanatlar Müzesi’nde yer alan yarışma, Kuzey Amerika’da düzenlenen ilk Türk belgesel ve kısa film yarışması olma niteliğini taşıyor. Yarışma 4 Aralık’ta Veysel Cihan Hızar-Bilgi Diren Güneş’in “İstanbul’u Dinliyorum”, Gonca Sönmez Poole’un “Urban Nutcracker: Anatomy of A Ballet” ve Çağla Zencirci-Guillaume Giovanetti’nin “Ata” filmlerinin gösterimleri ile başladı. Açılıs gecesine seyirciler büyük ilgi gösterdi ve filmler yoğun alkış aldı.

14. Boston Türk Kültür ve Sanat Festivali kapsamındaki Belgesel ve Kısa Film Yarışması bu yıl 4 – 9 Aralık tarihleri arasında yapılıyor. Boston Üniversitesi ve Boston Güzel Sanatlar Müzesi’nde yer alan yarışma, Kuzey Amerika’da düzenlenen ilk Türk belgesel ve kısa film yarışması olma niteliğini taşıyor. Yarışma 4 Aralık’ta Veysel Cihan Hızar-Bilgi Diren Güneş’in “İstanbul’u Dinliyorum”, Gonca Sönmez Poole’un “Urban Nutcracker: Anatomy of A Ballet” ve Çağla Zencirci-Guillaume Giovanetti’nin “Ata” filmlerinin gösterimleri ile başladı. Açılış gecesine seyirciler büyük ilgi gösterdi ve filmler yoğun alkış aldı.

Kalabalık bir davetli grubunun katıldığı açılışa Almanya, İtalya, Kore, Polonya ve Yunanistan Başkonsolosları’nın yanısıra New York Başkonsolosu Mehmet Samsar’ın eşi Feruza Samsar da katıldı. Film gösterimlerini Boston Güzel Sanatlar Müzesi’nin Okulundaki açılış resepsiyonu takip etti.

Yarışma sonucunda En İyi Belgesel ve En İyi Kısa Film belirlenecek. Yarışma jürisinde Harvard Film Arşivi’nin Direktörü Haden Guest, Boston Phoenix gazetesinin film editörü ve eleştirmen Peter Keough ve Boston Güzel Sanatlar Müzesi film küratörü Carter Long gibi isimler yer alıyor. Ayrıca, seyirciler de “En İyi Belgesel” ve “En İyi Kısa” filmi belirlemek için oy kullanabiliyorlar.

Festival’in kurucusu ve direktörü Erkut Gömülü, yarışmanın giderek uluslararası bir nitelik kazandığını söyledi ve yarışmanın son iki yıldır nitelik ve nicelik olarak büyük bir sıçrama yaptığını belirtti. Yarışmaya şimdiye kadar Türkiye’nin yanısıra A.B.D., Almanya, Çek Cumhuriyeti, Fransa, İngiltere, İran, Ermenistan, Hollanda, Kanada, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Nepal, Norveç, Kore gibi çok değişik ülkelerden de başvuru almaktan büyük bir memnuniyet duyduklarını belirtti. Tema kısıtlaması olmayan yarışma programı yarışma bölümünde 30 ve yarışma-dışı bölümünde ise 24 olmak üzere toplam 54 filmden oluşuyor.

1996 yılından beri yapılagelen Boston Türk Kültür ve Sanat Festivali, A.B.D.’de yapılan ilk bir ayı aşkın süreli kültür ve sanat festivali olma niteliğini taşıyor. Festival çerçevesinde “Anadolu’nun Renkleri” teması altında sergiler, konserler, belgesel ve kısa film yarışması düzenleniyor ve medyanın büyük ilgisini çekiyor. Boston Türk Kültür ve Sanat Festivali 2001 yılında ayrı bir Türk film festivali de düzenlemeye başladı. Boston Türk Film Festivali her yıl Mart – Nisan aylarında Boston Güzel Sanatlar Müzesi’nde yeralmaktadır.

Festival Direktörü Erkut Gömülü festivalin ana sponsorları olarak başta Türk Kültür Vakfı’na, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve New York Kültür ve Turizm Ataşeliği’ne ve ayrıca Kavaklıdere Şarapları’na teşekkür ettiklerini söyledi.

(ANKA)