ABD'nin Boston kentinde 14. Türk Kültür ve Sanat Festivali kapsamında ''Anadolu'nun Lezzetleri'' tanıtıldı.

Boston Fahri Başkonsolosu ve festivalin kurucu direktörü Erkut Gömülünün, yaptığı basın açıklamasında, festival kapsamında Boston Üniversitesinde düzenlenen ''Anadolu'nun Lezzetleri'' adlı etkinlikle Türk yemekleri ve şaraplarının Amerikalılara tanıtıldığı belirtildi.

Gömülü, ''Türkiye, üzüm bağları bakımından dünyada dördüncü sırada bulunmasına rağmen ABD'de yeterince tanınmayan Türk şaraplarının ABD piyasasında hak ettiği yere gelebilmesine katkıda bulunmak üzere önümüzdeki yıllarda da benzer etkinlikler düzenlemeye devam edeceğiz'' dedi.

Programda şef Ana Sortun ile peynir ve şarap uzmanı İhsan Gürdal'ın hazırladığı mezeler, yemekler ve tatlıların Kavaklıdere'nin Narince, Boğazkere, Öküzgözü gibi, Anadolu'nun yerli üzümlerinden yapılmış şaraplarının eşliğinde tanıtıldığı belirtildi.

Etkinlikte katılımcılara ''Turkish Cuisine'' isimli Türk mutfağını tanıtıcı kitapçık ve turizm broşürlerinin de dağıtıldığı kaydedildi.

Gömülü festivalin ana sponsorları olan Kültür ve Turizm Bakanlığına, New York Kültür ve Turizm Ataşeliği'ne, Türk Kültür Vakfı'na ve Kavaklıdere Şarapları şirket yöneticilerine teşekkür etti.

AA