Orduya ait bir hastanede hemşirelik yapan bir adam 16 kişiye bilerek Hepatit-C bulaştırma suçundan 3.5 yıl hapis cezası aldı. Uyuşturucu bağımlısı olan anestezi hemşiresi 47 yaşındaki Jon Dale Jones, kendi uyuşturucu ihtiyacını gidermek için şişelerden şırıngalala ağrı kesici aldı ve daha sonra aynı enjektörleri hastalar üzerinde kullandı.

Kirli ve kullanılmış enjektörler nedeniyle, Jones'un hastanede çalıştığı 1 yıl içinde 16 kişiye Hepatit-C hastalığı bulaştı.

ABD Bölge Yargıcı Frank Montalvo, hemşirenin yaptığı hataları telafi etmek için 12 basamaklı bir programa katıldığını, buna karşın hapis cezası yatacağını söyledi.

Jones ise 3.5 yıldır uyuşturucu kullanmadığını, temiz olduğunu belirtti. Jones, "Bugün ben uyuşturucu kullanan ve gerçeklerden kaçan kişi değilim. Bugün yardım istemeyi öğrendim ve bunu sık sık yapıyorum," diye konuştu.

Hakim Montalvo, mahkumiyet kararı vermeden önce Jones'un eşine psikologu ve kurbanlarla konuşma izin verdi.

Jones'un karısı, "Diğerleri onun yaptığı şeyi affedebilir ancak bu benim affedebileceğim birşey değil. Onun yaptığı şey yüzünden hayatımdan bir parçayı sonsuza kadar özleyeceğim," diyerek yaşadığı hayalkırıklığını anlattı.

Turkishny.com / Gülten Sarı