California'da bir anne oğluna düzenli olarak marihuana içiriyor. Bunun nedeni ise oğlunun otistik olması ve annenin alternatif tedavi yöntemlerine başvurması.

Amerika'da her geçen gün otistik doğan çocuk sayısı artıyor ve tedavisi olmayan bu hastalık için alternatif tedavi yöntemlerine de sıklıkla başvuruluyor.

Brea, California'da yaşayan Mieko Perez, oğluna marihuana vermeye başladığından bu yana durumunun iyiye gittiğini savunuyor.

Anne Perez, "Evime gelen herkes, gözlerimin önünde oğlum Joey'in ölümünü izlediğimi görüyordu. Durumu her geçen gün kötüleşiyordu." diyor.

Perez'in oğlu Joey otistik bir çocuk ve hiç yemek yemiyordu. 10 yaşındaki çocuk sadece 21 kilo ağırlığındaydı. Cadılar Bayramı kostümleri bile, Joey'in sayılan kemikleri yanında sönük kalıyordu. 4 yıldır tek yediği tereyağlı ve reçelli sandviçlerdi.

Mieko, oğlunun marihuanalı kekler yedikten sonra tümüyle değiştiğini iddia ediyor. Oğlunun marihuanadan sonra hem yemek yemeye hem de iletişime başladığını söyleyen anne, "Joey'ın aramıza döndüğünü görüyordum. Asla ses çıkarmazdı. Ta ki bir parça marihuanalı kek yiyene kadar." diye konuşuyor.

Tıbbi marihuana genellikle kanser ve AIDS hastalarına acılarını hafifletme amacıyla veriliyor, çocuklar için kullanımı pek rastlanan bir durum değil.

Amerika Pediatri Akademisi ise marihuananın meşrulaştırılmasına karşı çıkıyor ancak marihuananın etkileri konusunda daha fazla araştırmayı destekliyor.
Kurum, otizm semptomları konusunda marihuananın yararlı olduğuna dair kanıt olmadığını belirtirken anne Mieko, bu maddenin oğlunun hayatını iyiye doğru değiştirdiğini savunuyor.

Turkishny.com / Gülten Sarı