Türkiye'nin ABD Büyükelçisi Nabi Şensoy, Kurban Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı. Şensoy mesajında, Türk-ABD ilişkilerine vurgu yaptı ve Erdoğan'ın 7 Aralık'ta yapacağı ABD ziyaretini hatırlattı.

Büyükelçi Şensoy bayram mesajında şunları söyledi:

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan Türk Toplumunun Değerli Üyeleri,

Barış, kardeşlik, dayanışma ve yardımlaşmayı simgeleyen bir Bayramı daha karşılamanın huzurunu yaşıyoruz.

Hepinizin Kurban Bayramını en içten duygularımla kutluyorum.

Bu yılki bayrama Sayın Başbakanımızın Aralık ayının ilk haftasında ABD’ne yapacakları ziyaretin hazırlıkları içinde giriyoruz. 6-8 Aralık tarihlerinde Vaşington’u ziyaret edecek olan Sayın Başbakanımız 7 Aralık günü Beyaz Saray’da ABD Başkanı Obama ile bir araya gelecektir. ABD Başkanı Obama’nın, Nisan ayında ilk denizaşırı ikili ziyareti olarak ülkemize gelmesinin ardından, Sayın Başbakanımızın ABD’ye yapacakları bu ziyaret, Türkiye ve ABD arasında “model ortaklık” olarak nitelenmeye başlayan stratejik ilişkilerin daha da geliştirilmesi açısından önemli bir vesile olacaktır. Yüce Atatürk’ün çağdaş uygarlığa ulaşma çizgisi doğrultusunda ilerleyen ülkemizin, sahip olduğu potansiyeli ile bölgesinde ve ötesinde istikrar, barış ve refaha katkıda bulunan ve dostluğu aranan bir aktör haline gelmesi hepimize haklı bir gurur vermektedir.

ABD’deki Türk toplumunun gerek ülkemizin tanıtımı, gerek Türkiye’ye yönelik haksız suçlamalarla mücadele etmek yönünde hızla gelişmekte olan çabaları takdire şayandır. Türk Amerikan Derneklerinin ABD’nin dört bir yanındaki çalışmalarının artarak devam etmesi Türkiye ile ABD arasındaki model stratejik işbirliğinin daha da geliştirilmesi ve derinleştirilmesi açısından büyük önem taşımaktadır.

Bu duygu ve düşüncelerle sizleri içtenlikle kucaklıyor, kardeşlik ve dayanışmanızın daim olmasını temenni ediyor, hepinize mutluluk dolu iyi bayramlar diliyorum.