Aslı Topkapı Sarayı'nda bulunan Peygamber Efendimize ait olan Kutsal Emanetler'in özel kağıda basılmış fotoğrafları Amerika'nın Pennsylvania eyaletinde sergilendi. Pennsylvania eyaletinin Scranton şehrinde bulunan Marywood Üniversitesi'nde yapılan serginin açılış kokteyline okulun dekanı, öğretim görevlileri ile öğrenciler katıldı.

Marywood Üniversitesi'nde eğitim gören ve yaptıkları etkinliklerle kısa sürede isimlerinden söz ettirmeyi başaran Türk öğrenciler, açtıkları sergi ile dinler arası diyalog hizmetine yönelik güzel bir etkinliğe de imza atmak istediklerini belirtti.

Marywood Üniversitesi Türk Öğrencileri Derneği, Lehigh Diyalog Merkezi, Ebru TV ile Altın Nesil Enstitüsü'nün ortaklaşa düzenlediği sergiye ilgi beklenilenden fazla oldu. Sergi için gelenlere ayrıca Türk Sanat ve Sufi müziğinden seçkin eserler de dinletildi.

Kutsal emanetler sergisinin açılış konuşmasını yapan üniversitenin rektörü Anne Munley, yapılan etkinliğin farklı kültürlerin tanınmasında ve gençlerin dünyasına zenginlik katmasındaki öneme işaret etti. Munley, Müslümanların asrılar boyu kutsal emanetlere gösterdikleri hassasiyetle bugüne kadar gelebildiğini ve bu özel hususiyeti de takdirle karşıladığını söyledi.

Üniversite rektörünün açılış konuşmasından sonra katılımcılar Türk öğrencilerin rehberliğinde sergiyi gezerken aynı zamanda da Türk yemeklerini tatma imkanı buldu.

Programın sonunda kısa bir konuşma yapan Türk Öğrencileri Derneği Başkanı Erkan Acar, İslam'ın ve İslam Peygamberi Hz. Muhammed'in (s.a.s) kimileri tarafından özellikle yanlış tanıtılmak istendiğine işaret etti. Acar, hem İslam'ın hem de Efendimizin insanlara doğru anlatılmasının her Müslüman'ın görevi olarak bildiklerinden bu sergiyi düzenlediklerini ifade etti.

(CİHAN)