Amerika'da Türklerin yoğun olarak yaşadığı eyaletlerin başında gelen New Jersey'de Müslümanlar Kurban Bayramı Namazı için camilere akın etti.

 

Paterson şehrindeki en büyük camilerden olan Ulu Cami'de yerel saatle sabah 07:40 ve 09:00'da olmak üzere iki seferde yaklaşık 2 bin kişi bayram namazını eda etti.

Kendine ait internet sitesinden bayram namazı vakitlerini ve 'Camimiz mutfağında kahvaltı ikramımız olacaktır.' şeklindeki ziyafeti de duyuran Ulu Cami yetkilileri, namaz için gelen Müslümanlara her konuda yardımcı oldu. Hutbeye çıkan Ulu Cami İmamı Dr. Özcan Güngör, "Biz Müslümanlar için bu bayramlar; imanı, ibadeti tarihi bir sevinç atmosferinde buluşturan ve bu sevinci sonsuzluğa taşıyan önemli zaman dilimleridir. Kurban bayramımız, Hz. Muhammed'den (sav) üç ilahi dinin kendisinde buluştuğu Hz. İbrahim'e (as) uzanan yüce tarihe can verir." dedi.

Ulu Camide İlk Kez İngilizce Vaaz Verildi

İkinci namaz öncesinde Metin Teke Hoca, İngilizce vaaz verdi. Ulu Cami'de ilk defa İngilizce vaaz verildiğini hatırlatan Dr. Özcan Güngör, bu uygulamayı özellikle Amerika'da yetişen yeni neslin daha iyi anlamaları için başlattıklarını söyledi. Bayramlaşma sonrası Cihan'a özel açıklamalarda bulunan Dr. Güngör, gurbet ve kurban kelimelerinin birbirine yakın anlamda olduğunu belirterek şunları söyledi: "Kurban yakınlaşmaya vesiledir. Hem kendi aramızdaki yakınlaşmamıza, hem de Allah'a olan kulluğumuz ve yakınlığımızı artırmamız gerekiyor. Bugün mutlu bir gün, güzel bir gün. İnsanların buraya doluşundan zaten bu yakınlaşmaya niyeti ortada. Birlik, beraberlik ve dirlik içerisinde bir kurban bayramını burada yaşıyoruz. Memleketimizde de ümidimiz odur ki, orada da yakınlaşma, sıcaklaşma, kaynaşma; aramızda varsa ufak tefek problemler, bunları halletme. Ufak tefek problemlerle büyük problemler çıkarmak isteyenlere fırsat vermeme, uyanık olma. Mümin olarak bu, tavrımız olmalıdır. Bu sene, daha önceki yıllara göre daha heyecanlı görüyorum arkadaşlarımızı. Diyanet Vakfı olarak kurban bağışı kampanyamız var. Bu sene mesela, geçen seneye göre daha fazla insan bağışta bulundu bize. Bu demektir ki insanlarımız hem geçmişlerini unutmuyorlar, hem de bunun ruhunu taşıyorlar."

Türk Milleti Sadece Türklerden Sorumlu Değil

Türk milletinin sadece Türkiye'den ibaret olmadığını ifade eden İmam Güngör, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türk Milleti sadece Türklerden sorumlu değil. Müslüman'ım diyen, insanım diyen, adillik bekleyen, sevgi bekleyen, şefkat bekleyen bütün insanlara karşı Türk milletinin sorumlulukları var. Bu sorumlulukları yerine getirirken de kurban bir araçtır. Yarın bir gün başka araçlar çıkar. Ama biz bu ruhu hep gönlümüzde taşıyoruz ve taşıyacağız. Amerika'daki Türkler olarak bu heyecanı insanların gözlerinden okuyoruz. Bu heyecanı onların davranışlarından görüyoruz. Böyle güzel bir gün daha geçiriyoruz. Ümit ediyorum kurbandan sonra da bu yakınlık, bu sıcaklık; dirlik, birlik devam eder."

Namaz sonrası kalabalık cemaat hem birbirleriyle bayramlaştı, hem de cami kafeteryasında açık büfe usulü kahvaltı yaptı.

CİHAN