ABD'nin Houston kentinde bulunan Dinlerarası Diyalog Kurumu'nun Raindrop Türk Evi ve Gülen Enstitüsü sponsorluğunda önceki akşam 7'ncisini düzenlemiş olduğu Diyalog ve Arkadaşlık yemeğinde Houston toplumunun ileri gelenleri bir araya geldi. Katılımcılar ve davetliler, Amerika'da ve dünyada yaşanan çatışmalara karşı tek ses olup kardeşlik mesajı verdi.

Houston'ın en saygın kurumlarının temsil edildiği yemekte, şehrin en büyük üç üniversitesi olan Houston Üniversitesi, Rice Üniversitesi, St. Thomas Üniversitesiyle birlikte Houston Polis TeşkilatıHouston Gümrük Güvenlik KurumuHouston Halk kütüphanesi Houston Çocuk Müzesi, Fox26 televizyon kanaliHouston Gazetesi KPRC Televizyonu ve 74 farklı kurum ve cemaati temsil eden 350 den fazla toplum lideri yemekte hazır bulundu. Yemeğe ve yemekte verilen mesaja destek amacıyla, Amerikan Kongre üyesi Sheila Jackson Lee, İngiltere, Türkiye ve Norveç Başkonsolosları ve 2 eyalet milletvekili geceye katıldı.

Programda söz alan St. Thomas Üniversitesinin rektörü, Dr. Robert Ivany, toplumda barışı sağlayabilmenin yolunun eğitimden geçtiğini ve ancak akıl ile inancın birleşiminin sağlıklı bir toplumu oluşturabileceğini söyledi. Daha sonar söz alan ve Diyalog Kurumu vasıtası ile Türkiye'ye gelen Metodist kilisesinin başpapazı Dr. James Bankston Türkiye'ye yaptığı geziden ve geziden ne kadar etkilendiğinden bahsederken Dünya üzerinde Türk insanından daha misafirperver bir millet bulamazsınız dedi.

Programın unutulmaz anlarından bir tanesi de Amerikan Kongre Üyesi Sheila Jackson Lee'nin yaptığı konuşma oldu. Lee yaptığı konuşmada günümüz dünyasında yardıma muhtaç eller olduğunu ve genç nesle kardeşliği anlatmamız gerektiğinden bahsetti. Yapılması gerekenleri ise Dünyaca tanınmış 3 şahsin hayatında bulabileceğimizi söyledi.

Martin Luther King Jr. Nobel ödülünü alırken yaptığı konuşmasından söylemiş olduğu "Günümüzde yaşadığımız politik ve ahlaki sorunlara en güzel cevap baskıcı bir zihniyetle ya da kırıp dökerek değil, insan sevgisi ile verilebilir." cümlesini aktaran Lee, ikinci örneğin barışın ne demek olduğunu anlayan bir lider olarak Gandhi'yi örnek gösterdi. Günümüzde yapılması gerekenlerin de olduğunu vurgulayan Lee, Gülen hareketini örnek göstererek konuşmasını şu şekilde sürdürdü: "Allah'ın ismini anlatmanın, başkaları için yaşamanın, kendini bu ise vakfetmenin, fedakârlığın, sadakatin ve vefakârlığın önemini anlayan Gülen Enstitüsü'nün insanlara olan ilhamı açık bir şekilde takip edilmesi gereken bir yoldur."

Programda bu sene ilk defa Houston çapında yapılan "Arkadaşlığın Resmi" konulu resim yarışmasında dereceye giren ortaokul ve lise seviyesindeki öğrencilere ödülleri verildi. 200 den fazla öğrencinin yarıştığı yarışmada dereceye giren öğrencilerin ve sergiye değer bulunan çalışmalar misafirlere sergilendi.

BİR MAHALLEYİ DEĞİŞTİREN TÜRK ÖĞRENCİLERİN HİKAYESİ

Program esnasında ayrıca diyaloga katkılarından dolayı Houston Polis Şefi Mr. Harold Hürtt'e topluma hizmet ödülü, Fox26 Televizyonu başkan yardımcısı D'Artağnan Bebel'e Medya Hizmet Ödülü ve BaşRahibe Janice Huie'ye Diyalog ve Barış Ödülü verildi. Ödül Sahipleri konuşmalarında toplumun huzur ve barışı için diyalog faaliyetlerinin ne kadar önemli olduğunu vurgularken, dinlerarası diyalog kurumuna topluma olan büyük hizmetinden dolayı teşekkür ettiler.

Program kısa klasik keman dinletişi ile sonlanırken, programa gönüllü katılan keman sanatçıları Cindy ve Henry Rubin, başlarından geçen bir hadiseyi misafirlerle paylaştılar. Yaklaşık 7 yıl önce bulundukları evin hemen yanına bir grup Türk öğrencinin taşındığını anlatan çift, ilk önce "eyvah artık etraf gürültüden geçilmez" diye çok korktuklarını ancak evin gayet sakın olduğunu anlattı. Üstüne üstlük bir gün bir davetiye aldıklarını ve bu Türk öğrencilerin kendilerini yemeğe davet ettiklerini görünce çok duygulandıklarını anlatan keman sanatçıları, davete katıldıklarını aktardı. Rubin çifti, bir grup öğrencinin bu şekilde o mahallede yaşayan birçok ailenin birbiriyle tanışmasına vesile olduğunu ve bu sayede huzurlu, birbirini tanıyan ve yardımlaşan bir mahalle olduklarını anlattı.

(CİHAN)