Amerikalı çocukların bilim ve matematik eğitimini geliştirmek için, Beyaz Saray, video oyunu programcıları, binlerce bilim adamı ve Susam Sokağı kahramanları Elmo ve Big Bird'i devreye soktu.

Big Bird ve Elmo, bilim ve matematiğin değerini öğrencilere anlatmak için çalışacak.

Kampanyayı bizzat Başkan Obama başlatacak. Kampanyaya pek çok şirket, yardım kuruluşları hem parasal hem de zamansal katkıda bulunacak. Özellikle ortaokul ve lise öğrencilerinin bilim, teknoloji, mühendislik, matematik gibi alanlara yönelmesi hedeflenecek.

Proje kapsamında, bilim ve mühendislik toplumunun üyeleri, Mayıs ayında Ulusal Labaratuar Günü'nde doruğa ulaşacak şekilde sınıflarda gönüllü dersler verip, bu dalların önemini anlatacak.

MacArthur Vakfı ve teknoloji endüstrisi örgütleri, bilim ve matematik öğreten video oyunlarını geliştirenlere yönelik yarışmalar düzenleyecek ve ödüller dağıtacak.

Beyaz Saray bilim danışmanı John P. Holdren, başkanın herkesin elini taşın altına koyması çağrısına farklı sektörlerden olumlu yanıt geldiğini belirtti.

Kampanyanın diğer durağında ise Susam Sokağı bulunuyor. Bu sevilen çocuk programında 2 yıl boyunca bilim üzerine odaklanılacak. Ayrıca connectamillionminds.com isimli bir web sitesi kurulacak ve yerel bilim aktivitelerine dair bilgiler verilecek.

Kampanyaya ilk Amerikalı astronot Sally K. Ride, Intel'in eski başkanı Craig R. Barrett, Xerox'un yöneticisi Ursula M. Burns de katılacak.

Turkishny.com / Gülten Sarı