Amerikan Senatosu'nun cuma günü 92 yaşını kutlamaya hazırlanan duayeni Demokrat Robert Byrd, 56 yıl 320 gün Kongre'de görev yaparak en uzun süre Kongre'de kalan Senatör olma unvanını kazanacak.

Harry Truman, Beyaz Saray'ın anahtarlarını Dwight Eisenhower'a teslim ettiği Ocak 1953'te Amerikan Temsilciler Meclisi'ne giren ve Ocak 1959'dan beri de Senatör olan Batı Virginia Senatörü, bu gece yarısı Senatör Carl Hayden'a (1912-1969) ait 56 yıl 319 günlük rekoru kırarak en uzun süre Kongre üyeliği yapan Senatör olarak tarihe geçecek.

Senato'ya tekerlekli sandalyeyle gelen Senatör Byrd, bütün bu yıllar boyu kendisine güven duyan seçmenlerine teşekkür etmek için kaleme aldığı yazılı açıklamasında, ''56 yıl 320 gün boyunca sizlere hizmet etmiş olmak için sabırsızlanıyorum'' ifadesini kullandı.

2008'deki seçim kampanyasında Barack Obama'nın destekçilerinden biri olan Byrd, geçmişte ırkçı Ku Klux Klan'ın bir üyesi olduğundan ve 1964'teki medeni haklarla ilgili bir kanunu geciktirme manevrasında yer almış olmaktan dolayı özür dilemişti.

AA