ABD'de eski bir maden kasabası olan Granite Falls'un sakinleri, Pakistan asıllı bir Müslümanı belediye başkanı seçti. Pakistan'dan ABD'ye 30 yıl önce gelen ve kasabaya yerleştikten sonra restoran-bar tarzı bir yer işleten 54 yaşındaki Harun Salim, çalışkanlığı ve güler yüzüyle kasabalılar arasında o kadar çok sevildi ki, 3 Kasım'da yapılan seçimlerde, 800'den fazla oyun yüzde 61'ini alarak belediye başkanı oldu.

Salim'in yakın arkadaşı Sharon Ashton, Granite Falls'da azınlıklar olmadığını belirterek, "Yabani bir kasabadır. Azınlık olsun ya da Everett'ten gelsin, dışarıdan gelen herkes aynıdır. Bu kasabada kabul edilmek çok zordur" diye konuştu.

Kabul edilmeme endişesiyle 2000 yılında açtığı restoran-barı için beyaz birini müdür yardımcısı olarak işe aldığını belirten Salim, "Korkuyordum ama neredeyse başından itibaren benimsendim. Bu size Granite Falls halkının ne kadar iyi ve harika olduğunu gösterir. Ben olduğum gibiyim, insanlar beni bunun için sevdi ve ben de insanları seviyorum. İnsanlar akıllı olduğumu, iş adamı olduğumu biliyor. Bütün bu özellikler beni bugün olduğum yere getirdi" dedi.

Harun Salim, 11 Eylül terör saldırılarının ardından kasaba halkının kendisine "kendilerinden biri olduğunu" söylediğini ve eşi Büşra'nın geleneksel kıyafetleriyle sosyal etkinliklere katılmasına kimsenin aldırmadığını söyledi.

Salim'in Pakistan'ın Ravalpindi kentinden ABD'deki bir kasabanın belediye başkanlığına uzanan öyküsü ise şöyle:

Pakistan'dan, denizci olarak çalışmak için İran'a giden Salim, 1979 yılında turist vizesiyle ABD'ye gider. Vize süresi dolduğu halde burada kalan Salim, Los Angeles'da taksicilik yapar. Daha sonra San Francisco'da evlenen Salim, sınır dışı edilmemek için kaçar ve kısa bir süre sonra da boşanır. 1980'li yıllarda affa uğrayan Salim, restoran işletmenin yollarını arar. Yeniden evlenir ve şimdi 11 yaşında olan bir kız çocuğu olur. Kendi yerini açmadan önce yıllarca başka bir restoranda çalışır ve Granite Falls'da restoranı için bir yer bulur. Büyük şehirlerde yıllarca mücadele verdikten sonra kendi deyimiyle "bu kasabaya aşık olan" Salim, yaşamını devam ettireceği uygun yeri sonunda bulmuştur.

AA