Doğuştan 12 el ve 12 ayak parmağıyla doğan Amerikalı bebek sonunda ameliyat edildi ve fazlalıklarından kurtuldu. San Francisco Medical Center'da ameliyat edilen bebeğin durumu gayet iyi.

Kamani Hubbard aslında dünyadaki tek örnek. Çünkü elleri 6 parmaklı doğan bebek olmasına rağmen hem eli hem de ayağı 12 parmaklı olan bebek bulunmuyor.

Annesi Miryoki Gross, oğlunun tüm parmaklarını ustalıkla kullanabildiğini ve kemik yapısının mükemmel olduğunu belirtti. Bebeğin durumu, Ocak ayında annesinin doğumundan sonra ortaya çıkmıştı.

Kamani'nin babası Kris Hubbard, doğumdan sonra açıklama yapmış ve oğlunun ekstra el ve ayak parmakları olduğunu açıklamıştı. Daha sonra olayın genetik olduğu ortaya çıktı. Çünkü Hubbard ailesinin bazı üyelerinin de altı parmağı bulunuyor. Ancak ayak parmağı fazla olan kimse yok. Sadece el parmaklarında fazlalıklar yer alıyor.

Hatta baba Hubbard'ın bile tam olarak gelişmemiş ekstra el parmakları bulunuyor.

Açıklamadan sonra doktorlar aileye çocuğun fazla parmaklarının ameliyatla alınmasını tavsiye etmişti.

Ameliyatı gerçekleştiren doktor Scott Hansen, Kamani'nin el parmaklarının ayak parmaklarına oranla daha iyi çalıştığını ancak her ikisinin de başarılı bir operasyonla alındığını belirtti.

Parmakların alınmaması durumunda Kamani'nin yaşı ilerledikçe normal fonksiyonları yerine getirmede zorlanacağını belirten doktoru, yeni bir teknikle ameliyatın tümüyle kansız yapıldığını kaydetti.

9 aylık Kamani hızla iyileşiyor.

Turkishny.com / Gülten Sarı