Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) 129. mekik seferiyle pazartesi Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) gidecek Atlantis uzay mekiğinin mürettebatı, Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'ne geldi. NASA'dan yapılan açıklamada, 11 gün sürecek seyahatle uzaya gidecek altı kişilik mürettebatın, UUİ'ye, mekikler emekliye ayrıldıktan sonra istasyonu uzun süre muhafaza etmeyi sağlayacak parça ve teçhizat götüreceği belirtildi.

2 adet dış lojistik taşıyıcı (ELC), 2 adet pompa modülü, 2 adet kontrol jiroskopu, 2 adet nitrojen tankı, 1 adet amonyak tankı, 1 adet yüksek basınçlı gaz tankı, güç kontrol ünitesi, 1 adet plazma konteynır ünitesi, 1 adet yük taşıma konteynırı ve 1 adet batarya şarj ünitesini UUİ'ye götürecek Atlantis ekibi, ayrıca 3 de uzay yürüyüşü yapacak.

Getirecekleri parça ve teçhizatın bir kısmını istasyondaki bozuk olanlarla değiştirecek astronotlar, uzay yürüyüşlerinde ayrıca bir sonraki mekik seferinde Endeavour'un getireceği ve ABD'nin UUİ'ye son büyük katkısı olan Tranqulity modülünün yerleştirilmesine hazırlık görevini yerine getirecek.

-"UZAYDA İLK ORTOPEDİK AMELİYAT"-

Bu arada, Atlantis mürettebatında bulunan çocuk ve yetişkin kemik kanseri uzmanı Chicagolu Dr. Robert Satcher Jr da "uzayda ilk ortopedik cerrahi" operasyonunu yapacak.

Çocukluğundan beri astronot olmayı hayal ettiğini açıklayan Satcher, cerrahi becerisini uzay istasyonunun iki dış robot kolunun eklemlerinin onarımında kullanacak.

Öte yandan UUİ'de astronotların idrarlarını içme suyuna çeviren geri dönüşüm cihazında arıza oluştu.

Dönüştürme cihazındaki arızanın, Atlantis mekiğinin gelecek hafta gelişiyle mürettebat sayısının 12'ye çıkmasının ardından istasyondaki yaşamı olumsuz etkileyeceğinden endişe ediliyor.

AA